Cena elektriny už atakuje hranicu 70 eur za megawatthodinu, ceny plynu sú na úrovni jesene 2018

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.
Tento článok pre vás načítala AI.

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu naďalej klesajú. Ceny elektriny už atakujú úroveň 70 eur za megawatthodinu, ceny plynu sa pohybujú už pod úrovňou 23 eur za megawatthodinu. Plyn sa obchoduje na najnižšej úrovni od jesene 2018.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 71 eur za megawatthodinu.

Predminulý týždeň si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 75 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Pomáha teplá zima

Dôvodom poklesu trhových cien elektriny na trhu sú kombinácia teplejšej zimy a poklesu reálneho dopytu, keď napríklad objednávky na dodávky elektriny a plynu z nemeckého priemyslu naďalej klesajú.

„Trh taktiež nateraz plne absorboval situáciu v súvislosti s ukrajinským konfliktom,“ povedal pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 23 eur za megawatthodinu. Minulý piatok stál plyn 25 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Ceny budú klesať

Klesajúci trend platí podľa Boháčka teda aj pre cenu zemného plynu, ktorá sa obchoduje na najnižšej úrovni od jesene 2018, keď na burze v Holandsku najobchodovanejší aprílový kontrakt Dutch TTF Natural Gas atakuje úrovne 22,70 eura za megawatthodinu.

„Trhové ceny elektriny a plynu budú ešte klesať, avšak nie je vylúčené, že pomaly budeme nachádzať cenové dno,“ konštatoval Boháček.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček