Čaputová diskutovala v Grécku o posilnení našej energetickej bezpečnosti, máme potenciál vo využívaní obnoviteľných zdrojov (foto)

Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok 6. septembra počas oficiálnej návštevy v Grécku stretla s tamojšou prezidentkou Katerinou Sakellaropoulou a tiež s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Ako informovala slovenská hlava štátu na sociálnej sieti, s predstaviteľmi Grécka rokovala najmä o príležitosti využívať ich dokončované LNG terminály na posilnenie našej energetickej bezpečnosti.

„Obe naše krajiny totiž zápasia so zanedbanou diverzifikáciou energetických zdrojov a potrebujú sa odpútať od ruských energonosičov. Grécko chce byť energetickým centrom v južnej Európe, čo prináša perspektívy aj pre Slovensko,“ uviedla v statuse Čaputová, podľa ktorej sa naša spolupráca môže viac rozvíjať aj v oblasti zelenej tranzície.

„Preto sme s gréckou prezidentkou udelili záštitu slovensko-gréckemu fóru pre zelenú transformáciu, kde dnes pracuje moja biznis delegácia spolu so Slovak Investment and Trade Development Agency (SARIO), prezradila hlava štátu, podľa ktorej máme potenciál vo využívaní obnoviteľných zdrojov, vrátane geotermálnej energie. Navyše, Grécko tiež posilňuje aj kapacity solárnych a veterných elektrární.

Grécko, podobne ako región hornej Nitry, má podľa Čaputovej tiež oblasti postihnuté ťažbou hnedého uhlia, ktoré sa u nás snažíme transformovať, preto boli v slovenskej delegácii aj zástupcov z hornej Nitry. S gréckymi partnermi sa slovenská prezidentka zhodla, že cestou z kríz, ktorým čelíme – energetickej, klimatickej, ale aj tej bezpečnostnej priamo v našom susedstve – je najmä silná európska spolupráca a jednota.

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katerína SakellaropoúlouováKyriákos MitsotákisZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu