Väzenstvo na Slovensku čelí dlhodobo pretrvávajúcim problémom, chýbajú zamestnanci či moderné systémy (video)

Kolíková

Hlavnými rizikami väzenstva na Slovensku sú dlhodobo pretrvávajúce problémy, najmä vysoký počet väzňov. Hodnotí to návrh Koncepcie väzenstva SR na roky 2022-2030, ktorú vo štvrtok odobrili členovia vlády.

Ide o spoločnú snahu rezortu spravodlivosti a Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) dostať slovenské väzenstvo na úroveň európskych štandardov. Koncepcia by mala priniesť nový prístup, ktorý sa snaží v ústavoch na výkon väzby a trestu odňatia slobody aplikovať progresívne metódy a moderné resocializačné aktivity.

„Hodnoty zboru by mali byť založené na princípe nediskriminácie, proporcionalite nevyhnutných obmedzení súvisiacich s obmedzením osobnej slobody a dodržiavania maximálnej miery transparentnosti v prístupe k zaiteresovaným stranám a tímovej práci,“ zhodnotil rezort v schválenom materiáli.

Vysoký počet väzňov

Ministerstvo pripomenulo, že problémom väzenstva je najmä vysoký počet väzňov. S počtom 195 väznených osôb na 100-tisíc obyvateľov je Slovenská republika na druhej priečke s najvyšším počtom väznených osôb na 100-tisíc obyvateľov v rámci krajín Európskej únie. Problémom je aj nízky podiel uložených alternatívnych trestov.

Riešením tohto stavu je podľa koncepcie zmena v systéme podmienečného prepustenia, v systéme umiestňovania a elektronickej kontroly odsúdených v otvorených oddeleniach ako aj zníženie trestných sadzieb vybraných trestných činov ekonomickej, hospodárskej a drogovej trestnej činnosti. „Zároveň ostáva kľúčovou realizácia výstavby nového väzenského zariadenia formou PPP projektu v priestoroch otvoreného oddelenia Rimavská Sobota-Sabová,“ píše sa v koncepcii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Modernizácia systémov v ústavoch

Potrebná je tiež obnova a modernizácia viacerých systémov v ústavoch, ktoré sú v kritickom stave. Nutnosťou je podľa koncepcie aj navýšenie počtu príslušníkov a zamestnancov ZVJS. V horizonte najbližšieho obdobia predstavuje tento počet navýšenie pracovníkov v roku 2022 o 199 miest, v roku 2023 o 67 miest a v roku 2024 o 57 miest (v období rokov 2022-2024 celkovo o 323 funkčných miest).

Výbor ministrov Rady Európy zdôrazňuje, že uväznenie sa má využiť len ako krajný prostriedok a je potrebné znížiť väzenskú populáciu na najnižšiu možnú úroveň. „V prípade odsúdených sa majú dôkladne zvážiť alternatívne tresty, ktoré nemajú za následok uväznenie. Štáty tiež majú zvážiť možnosť dekriminalizovať niektoré trestné činy alebo ich kvalifikovať tak, aby sa za ne neudeľovali tresty uväznenia,“ doplnila koncepcia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska úniaMS Ministerstvo spravodlivosti SRZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže