BRATISLAVA 9. augusta (SITA/AP) – Americká herečka Mia Farrow dnes na Špeciálnom súde pre Sierra Leone v holandskom Haagu vypovedala, že jej modelka Naomi Campbell povedala, že dostala od bývalého libérijského prezidenta Charlesa Taylora „veľký diamant“. Tým priamo poprela výpoveď supermodelky, ktorá v Haagu vypovedala vo štvrtok 5. augusta.
Naomi Campbell vypovedala, že v septembri roku 1997 po recepcii s vtedajším juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom dostala od dvoch neznámych mužov „dva alebo tri špinavé kamienky“. Uviedla taktiež, že najprv nevedela, od koho sú, ani, že ide o diamanty. „Na druhý deň počas raňajok som Mii Farrow a mojej vtedajšej agentke Carole White povedala, čo sa stalo a jedna z nich na to povedala, že to bol zjavne Charles Taylor. Ja som na to povedala, že aj ja si to myslím,“ dodala vo štvrtok modelka. „Povedala, že v noci ju zobudili dvaja muži, ktorých poslal Charles Taylor, a tí jej dali veľký diamant,“ uviedla dnes na súde Farrow, ktorá dodala, že Campbell hovorila o jednom diamante a nie o niekoľkých malých diamantoch. Taktiež dodala, že modelka bola darom nadšená a povedala, že ho dá nejakej charitatívnej organizácii.
Campbell vo svojej výpovedi uviedla, že diamanty darovala Jeremymu Ratcliffeovi z Detskej nadácie Nelsona Mandelu. Taktiež dodala, že keď s ním v roku 2009 telefonovala, tak jej povedal, že ich stále má. Obhajoba však na súde následne predložila list od Detskej nadácie Nelsona Mandelu, v ktorom jej predstavitelia tvrdia, že „od Naomi Campbell ani nikoho iného nikdy žiaden diamant alebo diamanty nedostali“. Ratcliffe sa však v piatok priznal, že diamanty od modelky dostal, ale ukryl ich, aby ochránil reputáciu nadácie, Nelsona Mandelu a Naomi Campbell. Campbellovej bývalá agentka Carole White bude na súde vypovedať tiež dnes. Obhajcovia Charlesa Taylora však pravdepodobne napadnú dôveryhodnosť jej výpovede, pretože sa s modelkou sama súdi.
Jedenásťbodová obžaloba Charlesa Taylora zahŕňa obvinenia z vrážd, mučenia, znásilňovania, sexuálneho zotročovania a náboru detských vojakov. Ako tvrdí obžaloba, počas občianskej vojny v Sierra Leone v rokoch 1991 až 2002 Taylor tiež riadil a vyzbrojoval miestnych protivládnych povstalcov, ktorí zabili 120-tisíc ľudí a ďalšie tisíce zmrzačili. Exprezident sa tak podľa obžaloby snažil získať kontrolu nad nerastným bohatstvom v krajine. Občianska vojna v Sierra Leone si vyžiadala okolo pol milióna obetí, ktoré boli výsledkom zabíjania, systematického zmrzačovania a ďalších krutostí. Tých najhorších sa dopúšťali detskí vojaci pod vplyvom drog, ktoré ich citovo obrnili voči ich hrôzostrašným činom.
SITA