Premlčacia lehota sa pri niektorých trestných činoch opäť upraví, poslanci jednomyseľne schválili novelu Trestného zákona (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament
Zľava v dolnom rade: Podpredseda NR SR za hnutie Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka, predseda NR SR Peter Pellegrini, podpredseda NR SR za stranu Slovenská národná strana (SNS) Andrej Danko, podpredseda NR SR za stranu Hlas - sociálna demokracia Peter Žiga a podpredseda NR SR za stranu Smer - slovenská sociálna demokracia Ľuboš Blaha. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 28. februára, 15:58

Premlčacia lehota sa pri niektorých trestných činoch opäť upraví. Poslanci parlamentu jednomyseľne schválili vládnu novelu Trestného zákona, hlasovalo za ňu 136 zo 136 prítomných poslancov.

Premlčacia lehota bude opäť 20-ročná

Národná rada SR zároveň zmeny prerokovala zrýchlene. Dĺžka premlčacej lehoty bude opäť 20-ročná pri trestných činoch proti životu, zdraviu, slobode, ľudskej dôstojnosti či rodine a mládeži.

Koaliční poslanci prvú zmenu premlčacích lehôt pri týchto trestných činoch skrátili z 20 na 10 rokov 8. februára, keď schválili rozsiahlu novelu trestných kódexov.

„Pri týchto trestných činoch sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä dvadsaťročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 10 rokov. Medzi takéto zločiny patrí najmä vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie,“ uvádza sa v predloženom materiáli.

Vláda vyhovela spoločenskej objednávke

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) je však presvedčená o tom, že premlčacie lehoty na 10 rokov za tieto trestné činy sú postačujúce. „V určitých prípadoch však môže nastať situácia, že tieto doby môžu byť nedostatočné, a preto vláda vyhovuje spoločenskej objednávke,“ odôvodňuje sa v predloženom materiáli.

Poslanci hnutia Slovensko vo svojich pozmeňujúcich návrhoch navrhovali, aby sa premlčacie lehoty pri znásilnení, sexuálnych činoch a vražde, ktorých obeťami sú maloleté osoby, úplne zrušili. Poslanci však ich návrhy odmietli.

Rozpravu skrátili na 12 hodín

Rozprava k zmene Trestného zákona bola skrátená na 12 hodín v prvom i druhom čítaní. Stanovený čas bol prerozdelený medzi všetky parlamentné politické strany. Parlament začal o skrátenom legislatívnom konaní k novele rokovať v utorok naobed, rozprava k bodu bola na návrh predsedu parlamentu Petra Pellegriniho o dve hodiny predčasne ukončená po tom, ako vystúpili písomne prihlásení zástupcovia všetkých opozičných poslaneckých klubov.

„Každá politická strana mohla vyjadriť svoj názor,“ povedal Pellegrini. Novelu Trestného zákona zároveň ešte v utorok večer stihli posunúť do druhého čítania. Rozprava k druhému čítaniu sa začala v stredu ráno, zároveň v tento deň bola novela kompletne odobrená.

Poslanci parlamentu v stredu zároveň ukončili 9. parlamentnú schôdzu. Návrh na jej ukončenie podal podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), poslanci jeho návrh schválili. V parlamente by sa mali opäť zísť 16. apríla na riadnej schôdzi Národnej rady SR.

Na 9. schôdzi mali poslanci prerokovať ešte približne 20 opozičných poslaneckých návrhov. Všetky body sa ukončením schôdze presunuli na tú aprílovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoNárodná rada SRSMER-SD