Vianoce nemajú v čínskej spoločnosti tradíciu. Vplyvom globalizácie a kultúrnej výmeny medzi Čínou a západným svetom však tento sviatok oslavuje čoraz viac Číňanov, predovšetkým mladá generácia.
Nekresťania Štedrý deň oslavujú úplne inak ako kresťania. V nákupných centrách veľkých miest sa odštartujú veľké zľavy, reštaurácie ponúkajú špeciálne menu na „vianočné večere“ pre mladé páry. Ľudia chodia aj na diskotéky, do barov, do kina či divadla. Na vidieku je to inak, ľudia mimo veľkých miest sa o Vianoce v podstate nezaujímajú. Hlavným čínskym rodinným sviatkom je Nový rok, oficiálne nazývaný Jarný sviatok, ktorý oslavujú koncom januára. V tento deň deti dostávajú darčeky, najmä nové oblečenie a hračky. Na stole sa objavia luxusné jedlá a spúšťajú sa ohňostroje. Dôležitou súčasťou je pripomínanie si predkov. Ich portréty sa vystavia v hlavnej miestnosti domu.
Odhaduje sa, že v Číne žije v súčasnosti 35 miliónov kresťanov a ich počet stále rastie. Tí navštívia 24. decembra kostol a domy si ozdobia papierovými lampášmi. Na vianočné stromčeky, nazývané Stromy svetla, vešajú papierové ozdoby – reťaze, kvety a lampáše. Deti čakajú na Deda Mráza, známeho pod menom Dun Che Lao Ren (Vianočný starý muž), ktorý im uloží darčeky do ponožiek.
Zdroj: www.thehistoryofchristmas.com, prieskum spoločnosti Gfk