V blízkosti koncentračného tábora Soldau vykopali masový hrob, objavili v ňom tony ľudského popola

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V severnom Poľsku neďaleko niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Soldau objavili masový hrob obsahujúci 17,5 tony ľudského popola.

Ako podľa spravodajského webu BBC povedal Tomasz Jankowski z poľského Ústavu národnej pamäti, hrob obsahuje najmenej 8000 obetí.

Zakrývanie stôp po vraždách

Predpokladá sa, že telá boli vykopané a spálené pri nacistickej operácii, počas ktorej chceli zamaskovať stopy po vraždách. Nacisti v Soldau vraždili Židov, politických oponentov a členov poľskej elity.

Koncentračný tábor bol vybudovaný v roku 1939 na tranzit, internáciu a vyhladzovanie a využíval sa počas nacistickej okupácie.

V Soldau bolo pravdepodobne zabitých až 30-tisíc ľudí. Vedci dúfajú, že vykonajú analýzu DNA pozostatkov, aby zistili viac o obetiach.

Medzi Poliakmi, ktorí boli zavraždení, boli príslušníci duchovnej sféry a inteligencia. Archeológovia našli stovky stôp oblečenia, gombíkov a iných predmetov, ale nič hodnotné, čo naznačuje, že obete pred spálením okradli.

Nemecko nikdy za škody nezaplatilo

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu povedal, že bola vypracovaná správa, ktorá podrobne uvádza nielen nacistické vojnové zločiny, ale aj výpočty finančných strát, ktoré boli prevedené na súčasné hodnoty.

Dodal, že Nemecko spôsobilo poľskému ľudu nesmiernu škodu a nikdy nezaplatilo reparácie. Nemecko uviedlo, že otázka reparácií bola právne uzavretá v 50. rokoch.

Vo vojne zahynulo asi šesť miliónov Poliakov vrátane troch miliónov Židov. Poslanec poľskej nacionalisticko-konzervatívnej vlády v roku 2019 uviedol, že straty by mohli dosiahnuť 850 miliárd dolárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mateusz Morawiecki