V Banskobystrickom okrese sa vyskytla žltačka typu B

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skúmavky
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

BANSKÁ BYSTRICA 31. júla (WebNoviny.sk) – Jeden prípad ochorenia na akútnu vírusovú hepatitídu typu B (žltačka typu B) u dospelej ženy z Banskej Bystrice hlási Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

Podľa hovorkyne RÚVZ Márie Tolnayovej, ktorá informovala agentúru SITA, je výskyt tohto typu žltačky pre leto typický, ale v tomto prípade nejde o nákazu súvisiacu s potravou.

Protiepidemické opatrenia

Nakazená žena má v anamnéze tetovanie a kontakt s drogovo závislou osobou. Laboratórne vyšetrenia boli na toto ochorenie pozitívne a odborníci zabezpečili protiepidemické opatrenia.

Banskobystrickému kraju podľa vlaňajších štatistík patrí nelichotivé druhé miesto vo výskyte rôznych druhov žltačiek (najmä typu A) a spolu s Košickým krajom má aj najvyšší medziročný nárast týchto ochorení.

Ochorenie na tento typ žltačky na rozdiel od ostatných typov v kraji v porovnaní s rokom 2015 vlani klesol o 23 percent. Ochorenia boli zaznamenané vo všetkých krajoch s maximom v Banskobystrickom.

Účinná liečba

Najvyššia chorobnosť bola vo vekovej skupine 35- až 44-ročných. „Odhaduje sa, že globálne len asi päť percent ľudí s chronickou hepatitídou vie o svojom ochorení a len jedno percento sa lieči. Pritom je k dispozícii účinná liečba, ale aj účinné očkovanie na zabránenie vzniku hepatitídy B,“ uviedla Tolnayová.

Ako pôvod ochorenia bolo v prípadoch mimo nakazenia cez tráviaci trakt zistené aplikovanie drogy, odbery krvi, transfúzia, piercing a v 30 prípadoch bol pôvod ochorenia nezistený. „Vysoká, vekovo špecifická chorobnosť na hepatitídu typu B odborníkom napovedá, že na prenose nákazy bude mať významný podiel nechránený pohlavný styk,“ doplnila hovorkyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva