Žena zomrela na ochorenie prenášané kliešťami po tom, ako ju uhryzla infikovaná mačka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mačka
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) – Japonská žena zomrela na kliešťami prenášané ochorenie po tom, ako ju pohrýzla infikovaná mačka.

Žena sa snažila mačke pomôcť

Podľa odborníkov ide pritom o prvý prenos takejto choroby z cicavca na človeka. Ako informovalo japonské ministerstvo zdravotníctva, päťdesiatnička sa snažila slabej zatúlanej mačke pomôcť, a tá ju pritom uhryzla.

Žena o desať dní zomrela na hemoragickú horúčku s trombocytopenickým syndrómom (v angličtine Severe Fever with Thrombocytopenia Syndrome, SFTS), ktorú prenášajú kliešte v Číne, Kórei a Japonsku.

Keďže lekári na jej tele nenašli žiadne stopy po uhryznutí kliešťom, predpokladajú, že ju dostala od infikovanej mačky.

Hlavné príznaky choroby

Miera úmrtnosti pri tomto ochorení dosahuje okolo 30 percent a u ľudí starších ako 50 rokov je SFTS mimoriadne vážne. Hlavnými klinickými príznakmi choroby sú horúčka, zvracanie, hnačka, zlyhanie viacerých orgánov či zníženie počtu krvných doštičiek.

Podľa japonských médií sa SFTS v krajine objavila po prvý raz v roku 2013. Ministerstvo zdravotníctva varovalo, že aj napriek tomu, že takéto úmrtie je veľmi ojedinelé, ľudia by mali byť opatrní pri kontakte so zvieratami v zlej telesnej kondícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať