Útoky na kasárne a väznice v Sierre Leone boli pokusom o prevrat, prezident pre incident vyhlásil zákaz vychádzania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sierra Leone, pokus o prevrat
Prezident Sierra Leone vyhlásil celoštátny zákaz vychádzania po tom, čo ozbrojenci zaútočili na hlavné vojenské kasárne v hlavnom meste, vlámali sa do väzenských centier a uniesli alebo oslobodili obyvateľov. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nedeľné útoky na hlavné vojenské kasárne a väznice v Sierre Leone boli neúspešným pokusom o prevrat v tejto západoafrickej krajine. Ako v utorok uviedol predstaviteľ vlády, pri pokuse o prevrat zatkli 13 vojenských dôstojníkov.

Pokus o zvrhnutie vlády

Útočníci sa pokúsili „zvrhnúť zvolenú vládu Sierry Leone“, okomentoval minister informácií Chernor Bah útok, ktorý prekvapil bezpečnostné sily a obyvateľov vo zvyčajne pokojnom hlavnom meste Freetown. „Trinásť vojenských dôstojníkov a jeden ďalší civilista sú momentálne vo väzbe. Pri tomto incidente teraz hovoríme o neúspešnom prevrate,“ povedal Bah.

Neznámi ozbrojenci zaútočili v nedeľu skoro ráno na vojenskú zbrojnicu v kasárňach Wilberforce vo Freetowne. Útočníci sa zamerali aj na dve väznice, z ktorých utieklo viac ako 2-tisíc odsúdených. Prezident Sierry Leone Julius Maada Bio vyhlásil celoštátny zákaz vychádzania a poznamenal, že bezpečnostné sily zahnali útočníkov späť a „obnovili pokoj“. Zákaz zrušili počas pondelka.

Zotavovanie z občianskej vojny

Sierra Leone s približne ôsmimi miliónmi obyvateľov sa naďalej zotavuje z 11-ročnej občianskej vojny, ktorá sa skončila pred viac ako dvoma desaťročiami. Krajina patrí medzi najchudobnejšie na svete.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS), ktorého členom je Sierra Leone, opísalo incident ako sprisahanie s cieľom „získať zbrane a narušiť mier a ústavný poriadok“ v krajine. „ECOWAS opakuje svoju nulovú toleranciu k protiústavnej zmene vlády,“ uviedol blok vo vyhlásení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Julius Maada Bio
Firmy a inštitúcie Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS)