Úrad špeciálnej prokuratúry splnil svoje poslanie, prokuratúra sa však bez neho zaobíde, myslí si Remeta (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROKURÁTOR: Informoval o vyšetrovaní nehody
Krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta poskytol médiám informácie o stave vyšetrovania tragickej nehody, ktorá stala 2. októbra 2022 na Zochovej ulici v Bratislave. Bratislava, 5. október 2022. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) splnil svoje poslanie pri eliminácii násilnej trestnej činnosti a inej organizovanej kriminality, avšak v dnešnej dobe prokuratúra vie zabezpečiť postihovanie tejto kriminality aj v podmienkach krajských prokuratúr, okresných prokuratúr a generálnej prokuratúry.

V rozhovore pre agentúru SITA to povedal bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta. Doplnil, že v tejto súvislosti nevidí žiadne riziko pre štát a trestnú politiku štátu, že by štát nedokázal plnohodnotne bojovať s organizovanou formou kriminality, s korupciou alebo s trestnými činmi poškodzujúcimi finančne záujmy Európskej únie.

V dobe vzniku bol opodstatnený

Remeta pripomenul, že ÚŠP vznikol v roku 2004, pričom jeho vznik bol v tom období podľa jeho názoru opodstatnený, keďže stav kriminality a jej nebezpečnosť v spoločnosti si vyžadovala prijať určité, na tú dobu špecifické prostriedky a opatrenia.

„Po 20 rokoch v roku 2024 je možné hodnotiť zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry ako legitimnú snahu štátu primerane racionálne využívať finančné prostriedky štátu na postihovanie kriminality,“ skonštatoval krajský prokurátor.

Krajské prokuratúry sú plne vybavené

Krajské prokuratúry sú podľa Remetu plne vybavené na to, aby postihovali trestnú činnosť v kompetencii ÚŠP.

„Vzhľadom aj na štatistické ukazovatele nápadu trestnej činnosti a počet obžalôb podaných Úradom špeciálnej prokuratúry si osobne myslím, že tento charakter trestnej činnosti absolútne vedia vykryť pri jeho zákonnom postihovaní, čo sa týka kapacít odborného substrátu, krajské prokuratúry. A v podstate za necelé tri mesiace krajské prokuratúry absolútne zvládajú tento typ agendy,“ dodal Remeta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Remeta
Firmy a inštitúcie Európska úniaÚrad špeciálnej prokuratúry