Ukrajinci okrajovo postúpili pri Bachmute a tlačia sa k Novoprokopivke, prekážkou už nebude ani zákopová línia

ukrajinskí vojaci, armáda, vojna na Ukrajine
Ukrajinskí vojaci pri Bachmute. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinské sily zaznamenali postup pri dedine Orichovo-Vasylivka, ktorá sa nachádza 11 kilometrov severozápadnej od Bachmutu v Doneckej oblasti.

V najnovšej správe to tvrdia analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktorým sa podarilo geolokalizovať dostupné zábery.

Zákopová línia mimo kontroly Rusov

Vojenskí analytici taktiež uviedli, že ruské sily už pravdepodobne nekontrolujú približne kilometer dlhú zákopovú líniu západne od dediny Verbove v Záporožskej oblasti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Neprítomnosť ruských síl v tejto zákopovej línii by mohla uľahčiť ďalší ukrajinský postup v tejto oblasti, keďže táto zákopová línia už nie je pre ukrajinské sily významnou prekážkou,“ uviedol ISW.

Čoskoro prídu dobré správy

Verbove je len 18 kilometrov východne od dediny Robotyne, ktorú ukrajinské sily oslobodili začiatkom septembra. Ukrajinci sa ďalej tlačia k Novoprokopivke, pričom uviedli, že očakávajú boje o kontrolu nad vyvýšeninami nachádzajúcimi sa na juhu a východe dediny, keď sa budú blížiť k ďalšej línii ruskej obrany.

Veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj nedávno povedal, že z frontu čoskoro prídu dobré správy, a poznamenal, že ukrajinské sily neustále postupujú. Neposkytol však ďalšie informácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny