Ukrajina čoskoro dostane prvé tanky Abrams od USA, ktoré ponúkajú väčšiu mobilitu a palebnú silu ako sovietske

US Ukraine
Prezident Joe Biden (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyy, prechádzka po kolonáde v Bielom dome do Oválnej pracovne, počas návštevy Bieleho domu. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Na budúci týždeň na Ukrajinu dorazia prvé moderné americké tanky Abrams. Ako referuje web Kyiv Independent, na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámil americký prezident Joe Biden.

Posilnenie protivzdušnej obrany

Podľa šéfa Bieleho domu zásielka tankov bude súčasťou väčšieho balíka, ktorý obsahuje muníciu, protitankové zbrane a delostrelectvo. Biden tiež dodal, že Spojené štáty sa zameriavajú na „posilnenie ukrajinských kapacít protivzdušnej obrany“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jeho vyjadrenia prišli počas bilaterálneho stretnutia s prezidentom Volodomyrom Zelenským, ktorý cestoval do USA, čo bola jeho druhá návšteva od začiatku rozsiahlej invázie.

Tanky podporia obranu aj útok

USA po prvý raz oznámili rozhodnutie dodať 31 tankov Abrams v januári tohto roka, pričom prvú tranžu 10 kusov schválili 7. augusta.

Očakáva sa, že tanky, ktoré ponúkajú väčšiu mobilitu a palebnú silu ako sovietske bojové tanky, podporia obranné a útočné snahy Ukrajiny.

Americké tanky Abrams sa pridajú k radom ďalších moderných bojových tankov vyslaných ukrajinskými spojencami, vrátane Challengerov z Veľkej Británie a tankov Leopard nemeckej výroby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenVolodymyr Zelenskyj