Týždeň očami Pavla Urbana: Nielen Ficovi treba vystaviť účet za vyhodených 10 miliónov eur, ale z výsledkov referenda sa netreba tešiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiér Slovenskej republiky Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Už je konečne za nami je aj Ficovo referendum. Stálo nás 10 miliónov eur a ako sa predpokladalo, bolo neplatné. O úspešnosti budú ešte dlho polemiky, lebo to čo zostalo vo vládnej koalícii vykrikuje, že viac ako tri a pol milióna voličov zostalo doma, kým šéf smerákov Robert Fico skáče od radosti, že vylákal k hlasovacím urnám takmer 1,2 milióna občanov. Kto sa má vlastne radovať?

Nezmyselne zahodených 10 miliónov

Ešte pri vypísaní referenda som sa domnieval, že náklady na referendum by mal zaplatiť Fico. Na vlne problémov v krajine a predovšetkým vo vládnej koalícii sa snažil burcovať ľudí za štátne peniaze.

Viac o téme: Referendum o zmene ústavy

Od začiatku bolo jasné, že referendum bude neplatné, vedel to aj on, ale jemu šlo predovšetkým o vlastné promo. Aj formulácia samotnej referendovej otázky skôr odrádzala, ako dala jasne najavo, čo jej autor vlastne chce.

Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy

Kampaň nebola takmer žiadna. Z parlamentných strán aktívne referendum propagovali iba Smer-SD a hnutie Republika. Ani Hlas-SD sa do kampane aktívne nezapojil, a napriek tomu v zimnom počasí do hlasovacích miestností prišlo 27 percent zapísaných voličov. Takúto účasť iste neočakával ani samotný líder Smeru a preto vopred obviňoval všetkých za vlastné zlyhanie.

Čo vylákalo ľudí do hlasovacích miestností?

Ľudí k referendu dohnala predovšetkým nespokojnosť so súčasnou situáciou. Im už bolo jedno, kto bude viesť túto krajinu, dôležité pre nich bolo, aby sa už konečne niečo zmenilo.

Potvrdzuje to aj prieskum, podľa ktorého hlasovať prišli aj viacerí sympatizanti strán, ktoré v roku 2020 zostavovali vládu. Jednoducho, ľudia už majú toho dosť. Všetci to chápu, iba niektorí páni na hradnom vŕšku nie. Nechápu to predovšetkým tí, čo priviedli krajinu a vládnu koalíciu do súčasnej situácii.

Nechápe to napríklad Igor Matovič, ktorého najväčšou zásluhou už dva roky počúvame nadávky predstaviteľov koaličných strán. Smiešne je počuť z jeho úst, „stále zostáva 3,2 milióna dospelých ľudí, ktorých (Fico s Pellegrinim) oklamať nedokázali“.

Jeho hlasná trúba Michal Šipoš dokonca vykrikuje, že „výsledky referenda sú dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie tak, ako to tvrdil Fico“.

Sám si iste prednedávnom prečítal, že predčasné voľby si čím skôr, teda v júni, želá až 57 percent opýtaných, v septembri niečo viac ako 13 percent a proti predčasným voľbám bolo v prieskume 21 a pol percenta opýtaných. Na toto títo dvaja páni akosi rýchlo zabudli.

Nechcem, aby to vyznelo, že fandím Ficovi, ale tentoraz mu vietor do plachiet dala predovšetkým doterajšia vládna koalícia. Viac ako dva roky trvajúce spory, v čase keď celý svet zažíva ťažké obdobie, vybičovali občanov k tomu, aby jednoducho povedali, že už tohto marazmu bolo dosť.

Občania nechceli počuť dennodenné verejné urážky vysokých štátnych činiteľov. Majú už dosť toho, aby sa niekto držal zubami – nechtami teplej stoličky, keď nevidel, že je hlavnou príčinou problémom v spoločnosti. Ešte viac mu to spočítajú vo voľbách… a možno už tento rok na jeseň

Samozrejme výsledok referenda neznamená, že si občania želajú späť Fica a spol., ako sa to bude snažiť predstaviť expremiér. Želajú si jednoducho, aby sa znovu zamiešali karty a nech do čela krajiny príde iné zoskupenie strán, ktoré ponúkne pokoj a nejakú perspektívu. Či to aj splnia uvidíme čoskoro po voľbách.

Predčasné voľby asi budú, ale kedy?

Nevyhnutnosť predčasných volieb už vidí aj väčšina členov zákonodarného zboru. Nateraz sa javí, že budú v posledný septembrový deň, ale nič ešte nie je isté.

Smer a hnutie Republika zahlasujú iba za júnový termín. Väčšina dosluhujúcej vládnej koalície si želá koniec septembra a hlásia sa aj takí, ktorí budú proti. Nebude ľahké zozbierať 90 hlasov najprv pri zmene Ústavy SR a neskôr aj pri odhlasovaní predčasných volieb.

Každý začne pozerať predovšetkým na seba, či má reálnu šancu aj ďalšie volebne obdobie využívať všetky výhody poslaneckého mandátu. Čo mu napríklad na to povie jeho životný partner, keď sa zriekne šiestich pekných poslaneckých platov? Čo s vecami, ktoré mali rozrobené, čo so sľubmi pre niektorých priateľov, že im niečo vybavia a nedajbože sú tým aj iným spôsobom viazaní? Rozhodnúť môže všetko.

Rozhodnúť môže aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vymenuje vlastnú vládu a tá to potom dotiahne až do volieb. Možností je veľa, treba si vybrať tú najlepšiu pre krajinu. Boli však doterajší poslanci schopní vybrať to najlepšie pre nás všetkých?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMichal ŠipošRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD