Týždeň očami Pavla Urbana: Idú voľby, dôchodcovia sa majú na čo tešiť. Fico si zlizol od veľvyslancov

NR SR: Rokovanie 82. schôdze
Poslanec NR SR za stranu SMER-SD Robert Fico. Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Príchodom volieb sa všetky strany snažia čím viac prilákať voličov. Ako inak, ak nie peniazmi, ktoré sa budú občanom rozdávať. Tentoraz sa možno budú tešiť dôchodcovia, lebo minister sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak navrhuje, aby sa mimoriadne valorizovali dôchodky o 45 eur.

Robert Fico pozval veľvyslancov Európskej únie, Veľkej Británie a USA na obed, kde by sa im posťažoval ako jeho a jeho straníckych kumpánov prenasleduje súčasná vláda. Namiesto pochopenia dostal však na frak.

Krajniak chce potešiť dôchodcov

Každá vláda sa pred voľbami chce ukázať v najkrajšom svetle. Nepozerá sa pri tom, či na to sú prostriedky, alebo nie, veď to i tak bude musieť zaplatiť vláda, ktorá príde po voľbách.

Prvý tentoraz vyrukoval s návrhom minister Krajniak. Vraj navrhne valorizáciu dôchodkov o pevnú sumu vo výške 45 eur. Gesto pekné, lebo dôchodcovia asi najviac pocítili neustále zdražovanie. Od nového roka sa síce dôchodky zvýšili o 11,8 percent, ale v decembri medziročná inflácia bola 15,4 percenta. Ak máme na zreteli, že dôchodcovia najviac trovia na bývanie a potraviny, tam je priepasť ešte väčšia. Potraviny zdraželi o 29 percent a bývanie o 17. Znamená to, že dôchodcom aj po valorizácii dôchodkov stále chýba veľa peňazí.

Návrh Krajniaka preto vítam, lebo konečne minister pochopil, že náklady na základné životné potreby sa všetkým zvýšili o rovnakú sumu, a preto pevná suma pre všetkých je oprávnená. Samozrejme, netreba zabúdať ani výšku odvodov počas pracovnej doby, aj keď si myslím, že to už bolo zohľadnené vo výmere dôchodku. Preto i Hlas-SD by chcel pri valorizácii dôchodkov aj na toto prihliadať, ale tiež tvrdí, že zvýšenie dôchodkov je potrebné. Čakám, kto teraz príde s ešte lepším návrhom a my, dôchodcovia sa máme na čo tešiť.

Smrdí to síce predvolebnou korupciou občanov, ale tak je to pred každými voľbami. Presvedčený som, že to nezostane iba pri dôchodkoch. Možno budeme počuť čoskoro o nevyhnutnosti navýšenia platov v štátnej správe, ďalšom zvýšení príspevkov na deti a podobné. Treba predsa aspoň teraz pred voľbami ukázať sociálne cítenie.

Škoda pre Igora Matoviča, že si svoje tromfy vystrieľal ešte pred rokom schválením tzv. sociálneho balíčka. Možno príde s niečím novým, lebo tvrdé obhajovanie kresťanských princípov menej zaváži ako plnšia peňaženka.

Fico prešiel ako Mečiar pred štvrťstoročím

Generálny prokurátor Maroš Žilinka možno už nebude stíhať zrušiť obvinenia vplyvných ľudí z čias Ficovej vlády, koľko ich stihne polícia a špeciálna prokuratúra vzniesť. Preto sa predák Smeru rozhodol pozvať veľvyslancov západných krajín, aby sa im posťažoval, že polícia a prokuratúra sa zapojila do politického boja, len aby mu zabránila znovu sa dostať k moci. Veď predsa počas jeho vládnutia policajné zložky mali úplne voľné ruky a jeho spolustraníci sľubujú, že tak bude aj po voľbách.

Nad týmito sľubmi sa možno iba zasmiať. Už máme aj niektorých odsúdených a niektorí sa tomu vyhli len ďakujúc Žilinkovi. Neviem, či sa nepamätá ako sa prípady „jeho ľudí“ kládli do šuplíka, len aby sa nedostali do súdnej siene.
Pravdepodobne to vedeli  i veľvyslanci, ktorí akoby nemali pochopenie pre obavy bývalého premiéra, a namiesto upozornenia vládnej moci si Fica zobrali na koberček.

„Britský veľvyslanec Nigel Baker vyjadril hlboké znepokojenie nad vyjadreniami niektorých poslancov strany Smer-SD, ktorí opakovane šíria dezinformácie o vojenskom konflikte, dodávkach západných zbraní, o spojeneckých štátoch alebo o Severoatlantickej aliancii,“ napísala britská ambasáda.

„Francúzsky veľvyslanec spolu s ďalšími veľvyslancami vyjadril svoje obavy zo zahraničnopolitickej orientácie strany Smer-SD,“ uviedla vo svojom vyhlásení francúzska ambasáda. Americké veľvyslanectvo síce priamo nemenovalo stranu a osoby, ale z uvedeného vyhlásenia bolo vidno, že sa to vzťahuje práve na Fica a jeho straníckych pobočníkov.

Mnohí si kladú otázku, či takéto tvrdé vyhlásenia nie sú zasahovaním do vnútorných záležitostí Slovenska, ale v krajinách, kde majú problém s demokraciou sa tiež tvrdo vyjadrujú. Treba si spomenúť na Poľsko a Maďarsko. Pripomeňme si, že sa podobne vyjadrovali i v období Vladimíra Mečiara. Možno sme predsa len prekvapení, lebo tentoraz ide o opozičného politika, ale pravdepodobne si prečítali ako to bolo pred štvrťstoročím a nemyslia si, že by bolo dobre pre občanov, aby sa to zopakovalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMaroš ŽilinkaMilan KrajniakRobert FicoVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSMER-SD