TENIS-DP: Do štvrťfinále aj Srbsko, USA a Nemecko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srbsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Štvrťfinálové dvojice Davisovho pohára 2011 tenisových reprezentačných tímov mužov zhora podľa „pavúka“ tvoria Švédsko – Srbsko, Argentína – Kazachstan, USA – Španielsko a Nemecko – Francúzsko. Najlepšiu osmičku svetovej skupiny dodali zápasy 1. kola, ktoré sa konali 4. -6. marca. Značným prekvapením je prehra Čechov s debutantmi medzi elitou Kazachmi, pomerne nečakane vyznieva aj nezdar Rusov vo Švédsku a Chorvátov s Nemcami.

Obhajcovia trofeje Srbi bez oddychujúceho dvojnásobného grandslamového šampióna Novaka Djokoviča zdolali Indov v Novom Sade 4:1 a môžu sa pochváliť sériou už siedmich úspechov pred vlastnými fanúšikmi. Pravda, predchádzajúcich šesť súčastí tejto šnúry dosiahli v Belehrade. Naposledy doma ťahali za kratší koniec v roku 2005 proti Belgicku. Najbližšie budú za súperom cestovať: 8. – 10. júla sa predstavia vo Švédsku, ktoré napokon zvíťazilo v Boraase nad Ruskom bez Michaila Južného a Nikolaja Davydenka len 3:2 (z nezvratného náskoku 3:0 po sobote). Stále platí, že India nebola vo štvrťfinále od sezóny 1996. Teraz do značnej miery doplatila na absenciu slávneho deblového páru Maheš Bhupáthí – Leander Paes. Balkánsky tím upokojil v nedeľňajšej prvej dvojhre, celkovo tretej, hrdina decembrového finále Davis Cupu 2010 proti Francúzom Viktor Troicki, ktorý si poradil so Somdevom Devvarmanom 6:4, 6:2, 7:5.

„Mal som to psychicky ťažké, pretože ak by mal rozhodovať piaty zápas, bolo by zložité predpovedať, čo sa môže stať,“ podotkol Troicki a dodal: „Indický tím si počínal naozaj dobre a konečný výsledok nevystihuje úplne presne to, čo sa počas troch dní dialo na kurte.“ Janko Tipsarevič cez konto na Twitteri uznal: „Je príjemné môcť sa spoľahnúť na silu tímu, keď človek sám hrá nanič.“ Devvarman skonštatoval: „Bojovali sme zo všetkých síl, ale napokon to nestačilo.“

„Tri korunky“ v predchádzajúcich dvoch sezónach prehrali už v 1. kole, Rusko v ňom neuspelo len raz za predchádzajúcich desať rokov, a to v sezóne 2004 v Bielorusku.

Definitívu znamenajúci tretí bod Američanov v Čile, svoj druhý v tomto zápase, získal bývalý líder svetového rebríčka ATP Andy Roddick. Navrátilec do tímu – už vedeného kapitánom Jimom Courierom namiesto Patricka McEnroa – prekonal na antuke v Santiagu piatkového úspešného „maratónca“ Paula Capdevilla 3:6, 7:6 (2), 6:3, 6:3. Roddick má obdivuhodnú štatistiku 12:0 v daviscupových zápasoch, v ktorých išlo o postupový bod. Capdeville v piatok zvíťazil nad Johnom Isnerom z 0:2 na sety. Víťazi ročníka 2007 Američania napokon triumfovali 4:1 a v lete budú hostiť šampiónov zo sezón 2008 a 2009 Španielov, ktorí v Charleroi aj s dvojbodovým prispením prvého muža renkingu Rafaela Nadala deklasovali Belgičanov takisto 4:1. Pre tenistov z Pyrenejského polostrova je prienik medzi najlepších osem piatym takýmto úspechom v rade.

Magazín Tennis v predstihu naznačil, že atraktívny štvrťfinálový duel USA – Španielsko by sa mohol konať v texaskom Austine – buď na tvrdom povrchu v hale alebo na tráve vonku. Národná asociácia USTA neskôr k Austinu pridala ďalšie dve možné dejiská Albany a San Antonio.

„Nehodlám tajiť, že by som rád hral v Austine, takže určite budem podporovať túto kandidatúru a vari to povedie k jej úspechu. Ak by som mohol hrať doslova doma, bola by to pekná skúsenosť. Príchod chlapíka menom ´Rafa´ by zdvihol mesto na nohy. V prvom rade však považujem za dobré, že si zahráme na americkej pôde – nech to napokon bude kdekoľvek,“ povedal Roddick, ktorý sídli práve v Austine.

„Základom mojej taktiky bolo udržiavanie súpera v pohybe. Vedel som, že po piatku som čerstvejší. Mal som ľahšie nohy a práve tento aspekt v prvom rade rozhodol o mojom dnešnom víťazstve,“ povedal Roddick k nedeľňajšiemu zápasu a neskôr doplnil: „Je príjemné rozhodnúť o víťazstve a vždy, keď sa to podarí, zdá sa mi to byť ešte sladšie. Je veru riadne uspokojivé dokázať to, keď všetky okolnosti sú proti vám – antuka, obecenstvo. Ide o mentálnu výzvu a treba ignorovať všetky rušivé vplyvy. Bolo mi potešením a už sa teším na zvyšok sezóny.

Spomenutý Patrick McEnroe prostredníctvom Twitteru uviedol: „Práve pre toto musí človek Andyho v Davis Cupe milovať. Má ľad v žilách. Publikum by menej skúseného hráča uštvalo.“ Justin Gimelstob podotkol: „Dúfam, že všetci sledujete najlepšieho zakončovateľa daviscupových zápasov v histórii.“ Brad Gilbert napísal: „Veľká poklona patrí aj Capdevillovi, táto súťaž je naozaj inšpirujúca: určite si počínal lepšie, než 165. hráč v rebríčku.“

Spojené štáty americké sú s 32 titulmi najúspešnejšou daviscupovou krajinou. Naposledy triumfovali v roku 2008. Vlani museli bojovať o zotrvanie medzi elitou.

Nemecko sa raduje zásluhou Philippa Petzschnera. Náhradník za Floriana Mayera prekonal v Záhrebe v rozhodujúcej dvojhre Iva Karloviča. Nový svetový rekordér v rýchlosti podania zastúpil Ivana Dodiga (psychicky ubitého dvoma päťsetovými nezdarmi) a nezískal ani jedno dejstvo… Predtým hostiteľom vykresal nádej Marin Čilič, ktorý v troch setoch zdolal náladového Philippa Kohlschreibera. Posledný spomenutý hráč v piatok prekonal Dodiga aj cez jeden súperov mečbal. Išlo o štvrtý vzájomný zápas týchto krajín, v predchádzajúcich troch bez výnimky slávil úspech domáci tím.

„Staviam tento úspech nad vlaňajší wimbledonský titul vo štvorhre. Opijem sa,“ citujú euforického Petzschnera nemecké médiá. „Predviedol výkon svetovej triedy počnúc tým, ako to zvládol hlavou. Odohral obrovský zápas a celkovo je to fantastický triumf tímu,“ skonštatoval kapitán Nemcov Patrik Kühnen. Karlovič podotkol: „Určite sa teraz objaví veľa ´keby´, lenže po boji je každý generálom.“

Nemci budú hostiť Francúzov, ktorí sa napokon predsa len presadili v Rakúsku, hoci priebežne stratili náskok 2:0. Vlaňajších marcových premožiteľov Slovákov udržal v nedeľu v hre Jürgen Melzer. Univerzálny ľavák pritom prehrával s Gillesom Simonom na antukovom kurte slovenskej výroby v hangári č. 3 na letisku Schwechat 1:2 na sety a 3:4 s brejkom. Odvtedy si však pripísal 9 gemov bez prerušenia. Na rozhodujúcu dvojhru vyrukovali Martin Fischer a Jérémy Chardy, ktorý v piatok zaskočil Melzera a teraz sa definitívne stal hlavným strojcom triumfu „galského kohúta“ – 2:6, 7:6 (4), 6:3, 6:3. Francúzi, ktorí nemali k dispozícii Gaela Monfilsa, Joa-Wilfrieda Tsongu a Richarda Gasqueta, vedú v štatistike zo vzájomných súbojov už 8:0. „Bravooooooooooooooooooo,“ pochválil kolegov prostredníctvom Twitteru povestne extrovertný Monfils.

„Spočiatku som bol veľmi nervózny. Kapitán Guy Forget mi však poradil, že sa nemám nikam ponáhľať a musím pokojne dýchať. Zrazu som hral čoraz lepšie,“ cituje Chardyho web Davis Cupu.

Argentínčania si na antuke v Buenos Aires hladko poradili s Rumunmi (4:1) a – s vedomím istoty domáceho prostredia na štvrťfinále – čakali na úspešného z ostravského stretnutia Česko – Kazachstan, ktoré v nedeľu značne nečakane zdramatizoval hosťujúci Andrej Golubev zásluhou zisku skalpu Tomáša Berdycha. O postup potom bojovali Jan Hájek a Michail Kukuškin. Domáci hráč vyrovnal na 1:1 na sety a v tretej časti viedol sľubne 4:1, ale nestačilo to. V neskoršom tajbrejku nezužitkoval manžel Dáje Bedáňovej dva setbaly a vzápätí inkasoval „kanára“. Hostia akoby sa v symbolickej rovine pomstili za vykradnuté hotelové izby. Finalisti edície 2009 Česi boli v ČEZ Arene bez Radka Štěpánka, ktorého minulý týždeň v Delray Beach oslabila viróza.

„Skladám pred Golubevom klobúk. Za to, čo predviedol, si zaslúžil zvíťaziť. Počas celého zápasu som len doťahoval. Ani raz neprišla chvíľa, v ktorej by som si povedal, že som lepší,“ cituje siedmeho muža počítačového poradia Berdycha portál iDnes.

Práve Argentína a Rumunsko – rovnako ako India – sú držiteľmi negatívneho rekordu. Zatiaľ sú bez triumfu v tejto súťaži pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), hoci už trikrát boli vo finále. Stále platí, že Argentína neprehrala doma na antuke od nezdaru proti Slovákom v roku 1998.

Súhrn výsledkov stretnutí v osemfinálovom 1. kole svetovej skupiny Davisovho pohára 2011 tenisových reprezentačných družstiev mužov (hralo sa 4. – 6. marca) – zhora podľa „pavúka“:

SRBSKO – INDIA 4:1

(Nový Sad, Spens Sports Center, tvrdý povrch RuKortHard v hale)

Piatok:

Viktor Troicki – Rohan Bopanna 6:3, 6:3, 5:7, 3:6, 6:3

Janko Tipsarevič – Somdev Devvarman 5:7, 5:7, 6:7 (3)

Sobota:

Ilija Bozoljac, Nenad Zimonjič – Rohan Bopanna, Somdev Devvarman 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (10)

Nedeľa:

Viktor Troicki – Somdev Devvarman 6:4, 6:2, 7:5

Janko Tipsarevič – Karan Rastogi 6:0, 6:1

ŠVÉDSKO – RUSKO 3:2

(Boraas, Boraashallen, tvrdý povrch Latex-Ite v hale)

Piatok:

Robin Söderling – Igor Andrejev 6:3, 6:3, 6:1

Joachim Johansson – Teimuraz Gabašvili 6:3, 7:6 (4), 6:4

Sobota:

Simon Aspelin, Robert Lindstedt – Igor Kunicyn, Dmitrij Tursunov 6:4, 6:7 (6), 7:6 (6), 6:2

Nedeľa:

Simon Aspelin – Dmitrij Tursunov 5:7, 2:6

Joachim Johansson – Igor Andrejev 6:7 (8), 4:6

ČESKO – KAZACHSTAN 2:3

(Ostrava, ČEZ Arena, tvrdý povrch Novacrylic Ultracushion v hale)

Piatok:

Jan Hájek – Andrej Golubev 6:7 (4), 7:6 (3), 6:1, 6:7 (4), 3:6

Tomáš Berdych – Michail Kukuškin 7:6 (5), 6:2, 6:3

Sobota:

Tomáš Berdych, Lukáš Dlouhý – Jevgenij Koroľov, Jurij Ščukin 6:4, 6:4, 7:6 (4)

Nedeľa:

Tomáš Berdych – Andrej Golubev 5:7, 7:5, 4:6, 2:6

Jan Hájek – Michail Kukuškin 4:6, 7:6 (4), 6:7 (8), 0:6

ARGENTÍNA – RUMUNSKO 4:1

(Buenos Aires, Parque Roca, antuka vonku)

Piatok:

David Nalbandian – Adrian Ungur 6:3, 6:2, 5:7, 6:4

Juan Monaco – Victor Hanescu 7:6 (5), 1:6, 6:1, 6:1

Sobota:

Juan Ignacio Chela, Eduardo Schwank – Victor Hanescu, Horia Tecau 6:2, 7:6 (8), 6:1

Nedeľa:

Eduardo Schwank – Victor Crivoi 7:6 (3), 6:2

Juan Monaco – Adrian Ungur 4:6, 6:2, 3:6

ČILE – USA 1:4

(Santiago, Estádio Nacional, antuka vonku)

Piatok:

Nicolas Massú – Andy Roddick 2:6, 6:4, 3:6, 4:6

Paul Capdeville – John Isner 6:7 (5), 6:7 (2), 7:6 (3), 7:6 (5), 6:4

Sobota:

Jorge Aguilar, Nicolas Massú – Bob Bryan, Mike Bryan 3:6, 3:6, 6:7 (4)

Nedeľa:

Paul Capdeville – Andy Roddick 6:3, 6:7 (2), 3:6, 3:6

Guillermo Rivera-Aránguiz – John Isner 3:6, 7:6 (4), 5:7

BELGICKO – ŠPANIELSKO 1:4

(Charleroi, Spiroudome, tvrdý povrch Decoturf II v hale)

Piatok:

Xavier Malisse – Fernando Verdasco 4:6, 3:6, 1:6

Ruben Bemelmans – Rafael Nadal 2:6, 4:6, 2:6

Sobota:

Steve Darcis, Olivier Rochus – Feliciano López, Fernando Verdasco 6:7 (0), 4:6, 3:6

Nedeľa:

Olivier Rochus – Rafael Nadal 4:6, 2:6

Steve Darcis – Feliciano López 6:7 (4), 7:6 (6), 7:6 (3)

CHORVÁTSKO – NEMECKO 2:3

(Záhreb, Dom sportova, tvrdý povrch RuKortHard v hale)

Piatok:

Marin Čilič – Florian Mayer 4:6, 6:0, 4:6, 6:3, 6:1

Ivan Dodig – Philipp Kohlschreiber 4:6, 6:3, 6:4, 6:7 (6), 4:6

Sobota:

Ivan Dodig, Ivo Karlovič – Christopher Kas, Philipp Petzschner 3:6, 6:3, 7:5, 3:6, 4:6

Nedeľa:

Marin Čilič – Philipp Kohlschreiber 6:2, 6:3, 7:6 (6)

Ivo Karlovič – Philipp Petzschner 4:6, 6:7 (3), 6:7 (5)

RAKÚSKO – FRANCÚZSKO 2:3

(Viedeň – letisko Schwechat, antuka v hale)

Piatok:

Jürgen Melzer – Jérémy Chardy 5:7, 4:6, 5:7

Stefan Koubek – Gilles Simon 0:6, 2:6, 3:6

Sobota:

Oliver Marach, Jürgen Melzer – Julien Benneteau, Michael Llodra 6:4, 3:6, 6:3, 6:4

Nedeľa:

Jürgen Melzer – Gilles Simon 7:6 (7), 3:6, 1:6, 6:4, 6:0

Martin Fischer – Jérémy Chardy 6:2, 6:7 (4), 3:6, 3:6

Dvojice vo štvrťfinále (hrá sa 8. – 10. júla):

Švédsko – Srbsko

Argentína – Kazachstan

USA – Španielsko

Nemecko – Francúzsko

SITA, AP, AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andy RoddickBob BryanDavid NalbandianFeliciano LópezFernando VerdascoGilles SimonIvo KarlovičJanko TipsarevičJérémy ChardyJohn IsnerJuan MonacoJulien BenneteauJürgen MelzerLeander PaesMaheš BhupáthíMarin ČiličMichael LlodraMike BryanNenad ZimonjičOliver MarachPhilipp KohlschreiberRafael NadalRobin SöderlingRohan BopannaSteve DarcisTomáš BerdychVictor HanescuViktor Troicki