Syn Usámu bin Ládina vyzval džihádistov na páchanie útokov v štýle osamelých vlkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Usáma bin Ládin
Bývalý šéf teroristickej organizácie al-Káida Usáma bin Ládin. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 16. mája (WebNoviny.sk) – Al-Káida zverejnila novú propagandistickú nahrávku, na ktorej sa džihádistom prihovára a nabáda ich na útoky syn Usámu bin Ládina, niekdajšieho vodcu tejto teroristickej siete. Informovala o tom dnes organizácia SITE, ktorá monitoruje aktivity džihádistov na internete.

Desaťminútový zvukový záznam

Hamza bin Ládin prostredníctvom nahrávky vyzýva prívržencov al-Káidy na páchanie útokov v štýle osamelých vlkov, ktorých terčom by sa mali stať Židia, Američania, Rusi a obyvatelia západných krajín. Nabáda ich pritom, aby tieto činy realizovali akoukoľvek zbraňou či spôsobom.

Približne desaťminútový zvukový záznam dopĺňajú ilustračné zábery teroristických útokov, ktoré organizácia vykonala v minulosti. „Ak si môžete vybrať strelnú zbraň, dobre. Ak nie, možností je veľa,“ hovorí Hamza bin Ládin.

Snaží sa kopírovať otca

Nahrávok, v ktorých sa syn niekdajšieho najhľadanejšieho teroristu prihovára džihádistom, sa pritom v poslednej dobe objavilo viacero. Experti sa preto domnievajú, že Hamza bin Ládin má v al-Káide čoraz významnejšie postavenie.

„Snaží sa kopírovať svojho otca, tón svojho otca a kopíruje a opakuje aj správy a terminológiu, ktorú jeho otec v minulosti používal,“ povedal pre spravodajskú stanicu CNN Ali Soufan, bývalý agent amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý mal na starosti sledovanie al-Káidy.

„Hamza sa momentálne pripravuje na prevzatie vedúceho postavenia v al-Káide,“ povedal ďalej Soufan. Uviedol tiež, že bin Ládinov syn má veľkú charizmu, skvelé rečnícke schopnosti a má zrejme ambíciu zohrať významnú úlohu pri zjednotení tejto celosvetovej džihádistickej organizácie.

Mladého Hamzu bin Ládina, ktorý má v súčasnosti o niečo menej ako 30 rokov, predstavil súčasný vodca al-Káidy Ajman Zawáhirí na nahrávke z roku 2015 ako jedného z „levov“ tejto organizácie. V propagandistických videách hnutia sa Hamza objavuje už od útleho veku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bin LádinUsáma bin Ládin
Firmy a inštitúcie Al-Kájda