Súčasné koaličné parlamentné strany už čiastočne prezentovali svoje názory o tom, s kým by išli do ďalšej koalície po júnových parlamentných voľbách. Mečiarova ĽS – HZDS by chcela tvoriť koalíciu so Smerom – SD, SNS by chcela byť v rovnakej koalícii, akú tvorí v súčasnosti s ĽS-HZDS a Smerom – SD a Smer nevylučuje koalíciu aj s inými stranami. Stále trváte na tom, že povolebná spolupráca so Smerom pre Vás nie je reálna?
Áno, trvám na tom.
Je pre Vás prijateľná SNS alebo HZDS, ktoré sa tiež podieľajú na súčasnom vládnutí?
Nie. Takisto nie sú tieto strany pre nás prijateľné. Nebudeme sa nijako hrabať do vlády s nimi… Je to nepodstatné, lebo ten veľký hráč je Smer a ten sme vylúčili. Smer je veľký hráč na politickom poli a je rozhodujúci. Ale keď sa ma priamo pýtate, či by sme išli s SNS alebo s HZDS do koalície, tak odpoviem, že nepôjdeme s nimi, lebo ich tiež vnímame ako zodpovedné za ten úpadok, ktorý tu máme… Len tá miera zodpovednosti je iná.
Vedeli by ste v súčasnosti povedať, s kým si viete predstaviť zostavovanie vlády v prípade, že by ste sa dostali do parlamentu?
Pred nami sú najprv voľby, ktoré musíme zvládnuť natoľko, aby sme splnili náš cieľ, čo znamená dostať sa do parlamentu. Myslím si, že na tieto úvahy je dosť času po voľbách, čiže nezaoberáme sa tým, neriešime to. Venujeme celú našu energiu tomu, ako sa dostať do parlamentu.
Nevediete o tom so žiadnou stranou rozhovory?
Nie. S nikým o týchto veciach nevedieme rozhovory. Jediné, čo je isté, je to, že so Smerom do koalície nepôjdeme.
Prečo ste odmietli predvolebnú koalíciu s SDKÚ – DS?
Predvolebnú koalíciu s SDKÚ sme odmietli preto, lebo sme mali skrátka obavy, že prídu ešte ďalšie obvinenia voči tejto strane.
Takže prípadnú povolebnú koalíciu s SDKÚ nevylučujete?
Nie.
Po voľbách vám nebude prekážať téma financovania tejto strany?
No, najprv uvidíme, čo povedia voliči a potom budeme diskutovať o akýchkoľvek povolebných koalíciách. Viac sa vyjadrovať k povolebným koalíciám teraz nemá zmysel.
Aké sú vaše vzťahy s ministrom financií Jánom Počiatkom?
Najskôr žiadne. Pomerne dlho som sa s ním nerozprával. Myslím si, že mu viem kedykoľvek zavolať, keby som potreboval. A keď ho niekde náhodne stretnem, čo sa už dlhšiu dobu nestalo, tak sú úplne štandardné. Nemáme zlý vzťah.
Problém vidím v tom, že on nie je nezávislý vo svojom konaní. Jednoducho musí plniť politické príkazy, ktoré sú veľakrát postavené na hlavu, sú proti akejkoľvek logike.Richard Sulík o Jánovi Počiatkovi
Myslíte si, že je to odborník?
Keď ho porovnám s ostatnými členmi vlády, tak si myslím, že sa za tie roky celkom dobre zapracoval do problematiky. Ale problém vidím nie v jeho odbornosti. Problém vidím v tom, že on nie je nezávislý vo svojom konaní. Jednoducho musí plniť politické príkazy, ktoré sú veľakrát postavené na hlavu, sú proti akejkoľvek logike. A tu vidím problém… On nemá dostatočnú politickú silu na to, aby zabránil niektorým vyslovene zlým riešeniam.
Profilujete sa ako liberálna strana. Otvárate témy, ako napríklad registrované partnerstvá, voči ktorým nie je ústretové napríklad konzervatívne KDH. Aký je vzťah SaS ku KDH?
Jeden z dôvodov našej existencie sú práve takéto témy. Keby sme mali na všetko rovnaký názor, tak nemusíme existovať. Čiže KDH vnímam tak ako nás, ako stranu v pravicovom spektre, ale ako konzervatívnu. My sme liberálni. A volič si môže vybrať, či je napríklad za alebo proti odluke cirkvi od štátu, registrovaným partnerstvám… To sú úplne legitímne témy, ktoré nastoľujeme a volič má na výber.
Ako si predstavujete odluku cirkvi od štátu?
Zavedením dobrovoľnej cirkevnej dane. To znamená, že ak dnes máme rovnú daň 19 percent, tak by klesla na 18 percent a jeden percentuálny bod zo základu dane, nie ako je dnes asignácia, ktorá je zo samotnej daňovej povinnosti, ale jedno percento zo základu dane by daňovník mohol použiť pre cirkev, ku ktorej sa hlási alebo aj pre organizácie tretieho sektora. Mal by teda na výber, čo chce s týmito peniazmi urobiť, kam ich chce určiť. To znamená, že tá jeho čiastka by bola samozrejme deliteľná na nejaké menšie časti, aby mohol podporiť viaceré organizácie. Povedzme, že polovicou sumy by podporil cirkev, ku ktorej sa hlási a druhou polovicou napríklad hokejový klub svojich detí alebo Ligu proti rakovine.
Aká je odozva na toto riešenie medzi členmi SaS, ktorí sú nábožensky aktívni?
Myslím si, že pozitívna. Dokonca aj medzi samotnými veriacimi alebo aj medzi veriacimi, ktorí nie sú prívržencami SaS je veľakrát pozitívny pohľad na tento náš návrh. A to preto, lebo keď zavedieme cirkevnú daň, tak sa výrazne zvýši nezávislosť cirkví od štátu. A veriaci toto vítajú, že cirkev bude od štátu menej závislá, lebo dnes je na štáte závislá a toto nie je dobrý stav. To vedia aj samotní veriaci.
Diskutovali ste o tomto aj s predstaviteľmi cirkví?
O cirkevnej dani sme priamo s nimi nediskutovali. Ale nepriame kontakty s cirkevnými kruhmi existujú.
Aký je váš postoj k interrupciám, keď časť pravicového spektra, napr. KDH, ich odmieta?
My sme za zachovanie existujúceho stavu. Nemáme žiadne návrhy, ktoré by menili tento stav. A myslíme si, že tie pravidlá, ktoré boli arbitrárne stanovené, sú vyhovujúce a nevidíme dôvod ich meniť.
Ako hodnotíte súčasnú politickú scénu v parlamente a vo vláde, kde mnoho poslancov i ministrov bolo v komunistickej strane?
Vnímam to ako tragédiu tejto doby, keď 20 rokov po revolúcií máme zo 16 členov vlády jedenástich bývalých komunistov. Je to smutné. Toľko ich ešte nebolo v žiadnej porevolučnej vláde a je najvyšší čas s tým prestať. A aj úspech SaS ukazuje, že ľudia si to želajú, aby sme s týmto režimom a s touto zločineckou organizáciou nadobro skončili. Komunizmus kradol ľuďom slobodu, to je podstatná vec.
Vnímam to ako tragédiu tejto doby, keď 20 rokov po revolúcií máme zo 16 členov vlády jedenástich bývalých komunistov. Je to smutné. Toľko ich ešte nebolo v žiadnej porevolučnej vláde a je najvyšší čas s tým prestať.Richard Sulík
V prípade, že by ste sa dostali do parlamentu, alebo dokonca, že by ste boli súčasťou budúcej vlády, iniciovali by ste zákon proti komunizmu, resp. zákon, ktorý by postihoval jeho propagáciu?
Nie, myslím si, že 20 rokov po revolúcii netreba týmto kalibrom bojovať proti komunizmu. My sme samozrejme proti tomuto zločineckému režimu, preto aj neumožňujeme bývalým členom komunistickej strany stať sa členmi SaS a myslím si, že to postačuje. Energiu treba investovať do budúcnosti a nie stále a stále sa rýpať v minulosti.
Ako by ste riešili v prípade, že obsadíte nejaké parlamentné kreslá, otázku boja proti extrémizmu?
Myslím si, že už existujúce zákony, ktoré majú extrémizmus postihovať sú postačujúce a pokiaľ sa budú dôsledne uplatňovať, tak by toto nemal byť najväčší problém v spoločnosti. Nemyslím si, že tu treba teraz akútne niečo riešiť, preto v našom programe priamo k extrémizmu nemáme kapitolu.
Špekuluje sa o tom, že SaS je podobná strane ANO Pavla Ruska, ktorá bola v minulosti aj vo vláde. Považovali ju za „stranu jedného bohatého muža“ alebo aj za „stranu na jedno použitie“. Je čo porovnávať medzi SaS a ANO, čo máte spoločné?
Áno, je čo porovnávať. Spoločnú máme napríklad našu liberálnu orientáciu a takisto pravicovosť. Tak ako bola ANO pravicová a liberálna strana, tak aj my sme takí. Ale myslím si, že nájdeme aj dosť veľa rozdielov. Napríklad to začína tým, že mimoriadne prísne vyberáme členov strany práve preto, lebo nechceme byť stranou na jedno volebné obdobie alebo na jedno použitie. Preto aj máme pomerne málo členov, lebo ten proces výberu je náročný. S každým členom robíme pohovor, každý člen musí poslať životopis… To sú všetko administratívne náročné veci, ale robíme ich preto, aby strana, ktorú budujeme mala dlhodobú trvácnosť. V tomto vidím v porovnaní s ANO veľký rozdiel. Rozdiel vidím aj v tom, že si dávame záležať na tom, aby sme mali v strane odborníkov. To je oveľa dôležitejšie ako nejaké iné vlastnosti. Myslím si, že SaS určite nie je strana na jedno použitie.
Nešli ste tak trochu s kožou na trh, keď ste ako prvá strana zverejnili svoj volebný program pred parlamentnými voľbami?
Áno, išli sme. Ale ani teraz nečakáme, že niekto začne robiť analýzy tých 120 bodov, že napríklad 100 je dobrých, 12 neutrálnych. Ale vychádzame z toho, že bude kritizovať len 8 alebo 5, alebo len tie 2, ktoré sa mu nepozdávajú. Išli sme s kožou na trh, ale vnímam to ako prospešné veci, lebo teraz intenzívne zbierame všetky pripomienky, naši tímlídri diskutujú a zapracovávame ich do programu. S týmito zapracovanými pripomienkami zverejníme už definitívnu verziu programu. Myslím si, že to máme veľmi dobre rozohrané a nebudeme sa musieť za náš program hanbiť. Ale ani za súčasnú verziu sa nehanbíme, ale chceme odstrániť drobné nedostatky, dotiahnuť detaily.
Kedy zverejníte tú definitívnu verziu programu?
Predpokladám, že to bude o dva alebo tri týždne, keď dostaneme pridelené číslo kandidátky.
Zhováral sa Rastislav Čépe