Sulík chce predčasné voľby v septembri a povedal, prečo zrušil stretnutie s Hegerom

VLÁDA: Rokovanie strán bývalej koalície
Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 18. januára 2023, 15:34

Stredajšie stretnutie k dohode o predčasných voľbám slúžilo k tomu, že každá strana prezentovala svoj názor na termín týchto volieb. Strana SaS uprednostňuje ten septembrový.

Uviedol to v stredu pre médiá predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Zároveň sa vyjadril k zrušeniu utorkového stretnutia s dočasne povereným premiérom SR Eduardom Hegerom (OĽaNO).

„V rámci klubu strany sme si chceli vydiskutovať a poradiť sa, čo budeme robiť ďalej, preto som Hegera kontaktoval a poprosil ho, aby nechodil, pretože veci tak či tak teraz budú mať rýchly spád. Zároveň som mu povedal, ak bude považovať za vhodné prísť, máme ešte sedenie v piatok. Bola to drobnosť, ktorá sa v médiách príliš rozmazala,“ doplnil Sulík.

Šéf liberálov zároveň uviedol, že ďalšie stretnutie o termíne predčasných volieb by sa pravdepodobne malo uskutočniť počas víkendu.

Zmena ústavy

Na rokovanie prišiel predseda strany Richard Sulík, aj podpredseda SaS Branislav Gröhling a poslankyňa parlamentu Mária Kolíková.

„Naším cieľom je vyhnúť sa ústavnému chaosu, a preto podporujeme septembrový termín konania predčasných volieb. Potrebujeme pripraviť kvalitnú zmenu ústavy tak, aby sa nikto nemohol úspešne obrátiť na Ústavný súd SR s tým, že bolo porušené jeho pasívne ústavné právo,“ uviedol Sulík.

Dôležité kauzy

Ako dodal, septembrový termín preferujú aj preto, že môžu byť tiež definitívne ukončené aj dôležité kauzy na súde, ako je napríklad korupčná kauza bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Zároveň budú môcť aj orgány činné v trestnom konaní v pokoji a bez zasahovania dokončiť rozrobené kauzy.

Septembrový termín je podľa Sulíka férový voči občanom a krajine a dáva nádej, že volebná kampaň prebehne bez zbytočných emócií. „Ak príde k takejto dohode, očakávame, že prezidentka nechá do septembra dovládnuť vládu Eduarda Hegera,“ uzavrel Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerMária KolíkováOndrej ŠprlákRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaÚstavný súd SR