Súkromné osoby poskytujúce Ukrajincom ubytovanie musia o príspevok požiadať najneskôr do štvrtka

Finančný príspevok bude vyplávať obec, a to buď na bankový účet, alebo v hotovosti. Foto: /www.facebook.com/
  • aktualizované 5. apríla 2022, 12:54

Na získanie príspevku za ubytovanie osôb s dočasným útočiskom potrebujú nepodnikatelia uzavrieť zmluvu o poskytnutí ubytovania s odídencom, ktorý má uznané dočasné útočisko.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Túto zmluvu následne predložia obci spolu s výkazom o počte nocí, v ktorých skutočne poskytovali odídencovi ubytovanie. Finančný príspevok bude vyplávať obec, a to buď na bankový účet, alebo v hotovosti po tom, čo získa financie od Ministerstva vnútra SR (MV SR).

Informovali o tom na tlačovej besede zástupcovia sekcie verejnej správy MV SR. Ministerstvo na svojom webe upozornilo, že nepodnikatelia prvý výkaz predkladajú najneskôr do štvrtka (7. apríla).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Niektoré osoby nemôžu žiadať o príspevok

Generálny riaditeľ sekcie verejnej správy MV SR Adrián Jenčo priblížil, že o príspevok môžu požiadať vlastníci bytov a rodinných domov, ktorí neposkytujú ubytovanie na základe živnostenského oprávnenia. Upozornil, že pri tomto ubytovaní sa hovorí o vlastníctve budovy.

Žiadosť o príspevok si nemôžu uplatňovať osoby na tie budovy, o ktorých sa jedná v dedičskom či rozvodovom konaní alebo je na nich na katastri plomba. Rovnako si tento príspevok nesmú uplatňovať ani prenajímatelia družstevných bytov.

„Doba, do ktorej sa zmluva uzatvára, je na dohode medzi odídencom a oprávnenou osobou. Príspevok je však zatiaľ možné uplatňovať si iba do 30. júna 2022,“ podotkol Jenčo.

Rozhodujúci je vek ubytovaných

Výška príspevku za ubytovanie sa odvíja od veku ubytovaných osôb, pričom za maloleté osoby do 15 rokov bude tento príspevok vyplácaný v polovičnej výške. Za osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov dostane oprávnená osoba sedem eur a v prípade osoby mladšej 3,5 eur za jednu noc ubytovania odídenca.

Jenčo dodal, že príspevok možno poskytnúť najviac za sedem nocí poskytovania ubytovania predchádzajúcich dňu poskytnutia dočasného útočiska.

Odídenec sa musí hlásiť obci

Odídenec je podľa Jenča povinný v obci, v ktorej bude bývať, nahlásiť svoj prechodný pobyt a raz mesačne jej osobne oznámiť, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie.

Oznámenie o ubytovaní by mal poskytnúť prvýkrát v mesiaci apríl. Pre samosprávu platí, že musí overiť splnenie podmienok na poskytnutie ubytovania na základe zmluvy.

„Spracovanie komplexného prehľadu obec vyhotoví a následne zasiela na miestny okresný úrad, buď elektronicky, alebo fyzicky na dátovom nosiči,“ ozrejmil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR