Na Slovensku je vyše 32-tisíc voľných pracovných miest. Krajniak verí, že ich obsadia Ukrajinci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Registrácia Ukrajincov
Podľa rezortu práce už čoskoro narastie počet letných sezónnych pozícií na dohodu v rozsahu približne 60-tisíc pracovných miest. Foto: ilustračné, www.facebook.com/policiaslovakia

Na slovenskom trhu práce je v súčasnosti viac ako 32-tisíc voľných pracovných miest vhodných na obsadenie cudzincami. Tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) priblížil, že ide o pozície, ktoré sa dlhodobo nedarí obsadiť pre nízky záujem občanov Slovenska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Tisíce neobsadených pozícií

Spravidla podľa neho ide o pozície s nižšou úrovňou kvalifikácie, pri ktorých jazyková bariéra nie je prekážkou. Rezort dodal, že čoskoro narastie počet letných sezónnych pozícií na dohodu v rozsahu približne 60-tisíc pracovných miest.

Zhodnotil, že v horizonte šesť mesiacov existuje priestor na absorbovanie pracovnej sily aj z cudziny v rozsahu približne 92-tisíc pozícií.

„Predpokladáme, že v najbližších šiestich mesiacoch si môže nájsť prácu na Slovensku až 32-tisíc občanov Ukrajiny, pričom ide o pracovné miesta, o ktoré nemajú záujem občania Slovenskej republiky. Najväčší podiel záujemcov o prácu z Ukrajiny sa môže uplatniť v sektore operátorov a montérov strojov a zariadení, potom ako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, napríklad upratovanie, pomocníci v sklade, pomocní pracovníci vo výrobe a potom ako pracovníci v službách a obchode, ako napríklad kuchári, opatrovatelia, čašníci,“ uviedol v tejto súvislosti šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Stimul slovenskej ekonomiky

Ministerstvo konštatovalo, že ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie.

„Desiatky tisíc pozícií vhodných pre občanov Ukrajiny, ktoré zamestnávatelia nedokážu obsadiť, znamená taktiež stimul pre výkon slovenskej ekonomiky. Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou,“ doplnilo.

Navyše sa Slovákom v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, keďže cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, respektíve pre ktoré je na trhu nedostatok pracovnej sily.

Katalóg voľných pozícií v ukrajinskom jazyku

Voľné pozície sú zverejnené aj v ukrajinskom jazyku na portáli Službyzamestnanosti.gov.sk, ktorý spustilo ministerstvo. Záujemcovia o prácu si môžu hľadať zamestnanie z katalógu voľných pracovných miest a priamo kontaktovať zamestnávateľa.

Z aktuálnych údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplýva, že vo februári miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne klesla o desatinu percentuálneho bodu na 6,86 percenta.

„Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidujú výrazný nárast počtu voľných pracovných miest. Medzimesačne došlo k ich nárastu o viac ako tritisíc, teda o 4,25 percenta. Obsadenie voľných pracovných miest pomôže slovenskej ekonomike,“ vysvetlil tlačový odbor MPSVR SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSme rodinaÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny