Kováčik si rozsudok vypočuje až v utorok. Potvrdí mu Najvyšší súd 14 rokov väzenia? (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dušan Kováčik, odvolanie
Obvinený bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik (uprostred) počas príchodu na verejné zasadnutie na Najvyššom súde SR o odvolaní sa voči rozsudku. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 20. mája 14:31

Verdikt v prípade odvolania bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vynesie Najvyšší súd SR v utorok 24. mája. Oznámil to predseda senátu Peter Štift. Bývalý špeciálny prokurátor je neprávoplatne odsúdený na trest 14 rokov väzenia a prepadnutie majetku.

Vec vraj nebola objasnená

V záverečnom návrhu pre senát NS SR obžalovaný uviedol, že dokazovanie v jeho trestnej veci bolo predčasne ukončené a vec nebola objasnená. „Sme toho názoru, že predmetný rozsudok je potrebné zrušiť,“ povedal Dušan Kováčik.

Jeho obhajca Erik Magál povedal, že obhajoba žiada oslobodenie obžalovaného, prípadne vrátenie veci na prvostupňový súd za účelom opätovného prejednania a rozhodnutia. Zároveň však povedal, že vec by mala byť postúpená na Krajský súd v Banskej Bystrici. Ak by sa NS SR rozhodol vec vrátiť späť na Špecializovaný trestný súd, podľa obhajcu by ju mal prejednať iný samosudca.

Prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, naopak, skonštatoval, že vykonaným dokazovaním nebola spochybnená obžaloba ani prvostupňový rozsudok. Ten označil za správny a uložený trest za spravodlivý.

Zmanipulované výpovede svedkov

Súd sa v piatok konkrétne zaoberal listinnými dôkazmi týkajúcich sa svedkov Ľudovíta Makóa, Mateja Zemana a zosnulého Františka BöhmaObhajoba totiž argumentovala, že výpoveďami v neprospech bývalého špeciálneho prokurátora dostali svedkovia, ktorí boli ináč trestne stíhaní, rôzne výhody.

Podľa listinných dôkazov boli všetci traja svedkovia pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní prepustení z väzby. Makó a Zeman majú momentálne zaistený majetok a v prípade bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Böhma bolo zaistenie zrušené pre jeho úmrtie.

Z rovnakého dôvodu bolo v jeho prípade aj zastavené trestné stíhanie. V prípade člena skupiny takáčovci Zemana je stíhanie momentálne prerušené. Pokiaľ ide o bývalého šéfa daňových kriminalistov Makóa, podľa dokumentov z Úradu špeciálnej prokuratúry nebolo v jeho prípade stíhanie prerušené, podmienečne zastavené ani zastavené.

Kováčik bol vo funkcii nečinný

Na súde bolo tiež predložené hodnotenie činnosti Dušana Kováčika z Generálnej prokuratúry SR. Funkciu špeciálneho prokurátora zastával v rokoch 2004 až 2021. Vo funkcii dozorového prokurátora podal na súd dve obžaloby a dve dohody o vine a treste. Ďalších 129 vecí vybavil iným spôsobom.

Po jeho zadržaní prerozdelili 56 vecí iným prokurátorom. Obžalovaný namietal zákonnosť tohto hodnotenia a vyčítal mu, že sa zameriava na jeho činnosť ako dozorového a nie ako špeciálneho prokurátora.

Navyše ho podľa neho v skutočnosti vypracoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel, ktorý bol jeho dlhoročným podriadeným.

Úplatky, zneužívanie funkcie a vynášanie so spisov

Kováčik je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov a z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Bývalého špeciálneho prokurátora súd uznal za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a údajnej prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti.

Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie.

Bývalý špeciálny prokurátor bol od svojho zadržania na jeseň 2020 stíhaný väzobne. NS SR ho však v marci tohto roku prepustil na slobodu s monitorovacím náramkom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan KováčikFrantišek BöhmJán ČurillaĽubomír KudličkaĽudovít MakóMatej ZemanPamela ZáleskáPeter Kysel
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNS Najvyšší súd SRSIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry