Dušana Kováčika už vypočul najvyšší súd, o jeho väzbe rozhodne v piatok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pred začatím hlavného pojednávania Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Pezinok, 7. júl 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Najvyšší súd SR (NS SR) na utorkovom neverejnom zasadnutí vypočul bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika k jeho žiadosti o prepustenie z väzby.

Ako ďalej informovala Zuzana Vilím z tlačového oddelenia NS SR, zasadnutie bolo následne prerušené do piatku 4. marca, keď o žiadosti obžalovaného senát NS SR rozhodne.

„Medzitým budú zisťované podmienky ohľadom prípadného nahradenia väzby a uloženia kontroly technickými prostriedkami,“ doplnila Vilím.

Prípad špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov a z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Dušana Kováčika súd uznal za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KováčikJán ČurillaĽubomír KudličkaĽudovít MakóPamela ZáleskáPavol Konkoľ
Firmy a inštitúcie NS SR Najvyšší súd Slovenskej republikyŠTS Špecializovaný trestný súdÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry