Vražda Kuciaka ide znovu na súd, opätovne sa bude prejednávať obžaloba voči Kočnerovi a Zsuzsovej aj druhý prípad

Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner, Marek Para
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. februára 2022, 14:09

Špecializovaný trestný súd začne opätovne riešiť prípad vraždy novinára Jána Kuciaka 28. februára. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Súd sa v tomto prípade konkrétne bude zaoberať obžalobou proti podnikateľovi Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej, keďže zvyšní obžalovaní, ktorí v kauze figurovali, sú už právoplatne odsúdení.

Riešiť sa budú aj prípravy vrážd

Zároveň by sa v rovnakom procese mali riešiť prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragičov.

Člen senátu oznámil svoje vylúčenie z konania

Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková potvrdila, že senát ŠTS 8. februára rozhodol o spojení trestnej veci vedenej pod spisovou značkou 5T/13/2021, v ktorej prokurátor podal dňa 28. septembra 2021 obžalobu na päť osôb (príprava vrážd, pozn. SITA), na spoločné prejednanie a rozhodnutie veci s trestnou vecou vedenou pod spisovou značkou PK-2T/32/2019, v ktorej prokurátor podal obžalobu dňa 21. októbra 2019 (prípad Kuciak, pozn. SITA).

„Dňa 9. februára oznámil svoje vylúčenie z vykonávania úkonov trestného konania člen senátu Milan Cisárik. Svoje vylúčenie odôvodnil tým, že sa ako prokurátor zúčastnil na výsluchu obvinenej A. Zs. v prípravnom konaní v roku 2020,“ povedala hovorkyňa.

Spojenú trestnú vec vedenú pod spisovou značkou značkou PK-2T/32/2019 tak bude prejednávať senát v zložení Ružena Sabová ako predsedníčka senátu, Rastislav Stieranka ako člen senátu a Pamela Záleská ako členka senátu.

Rodiny obetí veria v spravodlivý rozsudok

„Sme radi, že po dlhšej prestávke sa súdne konanie znova rozbehne. Očakávame, že spojenie našej trestnej veci s trestnou vecou prípravy vrážd prokurátorov, ktorá je aktuálne väzobná, napomôže jej rýchlejšiemu a efektívnejšiemu prejednaniu. Veríme, že výsledkom tohto procesu bude zákonný a spravodlivý rozsudok, ktorý bude zadosťučinením pre rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedol pre agentúru SITA právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina.

Obžalobu Kočnera a Zsuzsovej opäť prejednajú

Najvyšší súd SR v júni 2021 zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a vraždy Petra Molnára. Senát zároveň vrátil konanie do Pezinka na ŠT, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Kočnerovi a Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDarko DragičovDušan KracinaJán KuciakKatarína KudjákováMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováPamela ZáleskáPeter KubinaPeter PaludaPeter ŠufliarskyRastislav StierankaRužena SabováTomáš Szabó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR