Zoltán Andruskó sa opäť postavil pred súd, rozhodol sa vypovedať v kauze daňových únikov

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Odsúdený Zoltán Andruskó (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 19. januára 2022, 12:43

Na Okresnom súde Bratislava I v stredu (19. januára) pokračuje hlavné pojednávanie v daňovej kauze týkajúcej sa Zoltána Andruskóa, známeho z prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka. Na súd prekvapivo eskorta z výkonu trestu priviedla aj obžalovaného, ktorý sa väčšinou pojednávaní v tejto veci nezúčastňoval.

Dôvodom by mal byť jeho záujem vo veci vypovedať. Spoluobžalovaný Ján M. naopak tentokrát požiadal o konanie v neprítomnosti. Súd by mal v stredu takisto vypočuť jedného svedka.

Andruskó využil svoje právo

Advokát Andruskóa pre médiá nespresnil, prečo sa jeho klient rozhodol vypovedať v tomto štádiu konania. „Je právom obžalovaného vyjadriť sa k veci. Využil svoje právo,“ povedal.

Obžalovaný pritom ešte na jeseň minulého roku vypovedal splnomocnenie zastupovať ho pôvodnej obhajkyni. Vec sa preto musela odročovať, aj keď sa očakávalo ukončenie dokazovania.

Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská uviedla, že vzhľadom na výpoveď obžalovaného v stredu dokazovanie vo veci ukončené nebude. Pojednávanie tak bude odročené na ďalší termín.

Miliónový dlh na daniach

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó väčšinou nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v neprítomnosti. Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, s médiami nekomunikuje.

Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Sprostredkovateľ vraždy novinára

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Marianom Kočnerom.

Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest desať rokov väzenia.

S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováJán KuciakMarián KočnerMartina KušnírováMiroslav MarčekTomáš SzabóZoltán Andruskó