Študentská rada vysokých škôl kritizuje dekana na UK. Burdovo zapojenie do politického diania v štáte považuje za neprípustné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Študentská rada vysokých škôl
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

aktualizované 15. decembra 16:28

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ), odsudzuje výroky dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) Eduarda Burdu o Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Burda podľa zástupcov študentstva zámerne ovplyvňuje politické dianie v krajine a predmetné výroky dekana majú podľa nich zaujatý a stranícky charakter.

„Počas uplynulých rokov sme práve zo strany pána dekana Burdu počúvali, aké je dôležité, aby vysoké školy a akademická pôda neboli politicky ovplyvňované. Veríme teda, že pán dekan rozumie, čo tieto výroky znamenajú, a bude ich aplikovať v praxi aj on sám,“ uviedla ŠRVŠ na sociálnej sieti.

Neprípustné zapojenie do politického diania

Rada zdôraznila, že nijakým spôsobom nespochybňuje ani nenapáda Burdove skúsenosti v oblasti trestného práva.

„Poukazujeme však na to, že ak vo verejnom vystúpení použije svoju akademickú hodnosť, v tom momente prestáva prezentovať vlastné názory, ale prezentuje názory celej akademickej obce Právnickej fakulty UK, pričom je na základe jej vyjadrení jasné, že sa s názorom dekana Burdu nestotožňuje,“ uviedli zástupcovia študentov.

To, aby bola hlava fakulty takýmto spôsobom zapojená do politického diania v štáte, považuje ŠRVŠ za neprípustné.

Pánovi dekanovi kladieme otázku, či je vhodné pre Právnickú fakultu UK, aby aj naďalej stál na jej čele. Už v minulosti zastupoval poslankyňu NR SR v otvorenom spore voči študentským zástupcom a Študentskej rade vysokých škôl ako takej,“ poznamenali zástupcovia študentov.

Žiadajú konštruktívny dialóg

Apelujú tiež na Burdu, aby v mene dôstojnosti svojej funkcie pristúpil na konštruktívny dialóg s akademickou obcou Právnickej fakulty, a to ako s jej zamestnaneckou, tak aj so študentskou časťou.

„Zároveň vyjadrujeme plnú podporu odvážnym študentom a študentkám Právnickej fakulty UK, ktorí sa neboja postaviť voči zaujatým a nemiestnym vyjadreniam ich dekana,“ uzavrela ŠRVŠ.

Návrh k osobnému stretnutiu

Vyjadrenia dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) Eduarda Burdu sú jeho vlastný názor, nejde o vyjadrenia univerzity ani fakulty. Pre agentúru SITA to uviedla UK, na margo vyjadrení dekana k Úradu špeciálnej prokuratúry, a tiež na margo reakcií študentstva na Burdove výroky.

Docent Burda v reakcii na spomínaný otvorený list navrhol študentom a študentkám osobné stretnutie, a privítal kultivovanú formu návrhu na diskusiu,“ uviedla univerzita. V rámci koordinačného stretnutia by si dekan a reprezentanti študentov v stredu mali dohodnúť podrobnosti.

Dekan Burda v stanovisku pre vládu, zverejnenom v utorok 5. decembra, uviedol, že existencia ÚŠP je potenciálny kriminogénny faktor. Kvalitu jej rozhodovacej činnosti v mnohých „aj politicky exponovaných prípadoch“ označil za nízku a vyslovil i podozrenie z manipulácie s trestnými konaniami, a rovnako aj podozrenie, že „v rámci ÚŠP môže s týmto cieľom pôsobiť zločinecká skupina a to je potrebné preveriť“.

Prokurátori ÚŠP sa následne voči týmto výrokom ohradili, označili ich za absurdné a nepodložené obvinenia. Pod vyhlásenie sa podpísalo viacero prokurátorov, vrátane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Uviedli, že sa nebránia vecnej kritike, no tá by mala byť založená na faktoch a zdôraznili, že žiadny súd nekonštatoval manipuláciu trestných konaní, ktoré dozorovali.

Podotkli tiež, že veria, že sa k Burdovým tvrdeniam vyjadrí aj akademická obec univerzity, keďže Právnická fakulta UK je alma mater mnohých z nich. Na dekana sa otvoreným listom obrátilo i študentstvo fakulty a apelovalo na stretnutie s dekanom a na otvorený dialóg. Burdove výroky odsúdila i Študentská rada vysokých škôl.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicEduard Burda
Firmy a inštitúcie Právnická fakulta UKŠRVŠ Študentská rada vysokých škôlUK Univerzita Komenského v BratislaveÚrad špeciálnej prokuratúry