Španielski hasiči bojujú s rozsiahlym lesným požiarom, úrady už evakuovali osem dedín

Lesný požiar
Pre veľký lesný požiar v provincii Zaragoza evakuovali už 1 500 ľudí. Foto: SITA/AP

Veľký lesný požiar na severovýchode Španielska sa v nedeľu rýchlo rozšíril a vymkol spod kontroly. Úrady preto museli evakuovať osem dedín a 1 500 obyvateľov v provincii Zaragoza.

Prioritou je ochrana životov

Šéf lokálnej aragónskej vlády Javier Lambán v nedeľu uviedol, že situácia v dedine Aňon de Moncayo je kritická a prioritou 300 hasičov bojujúcich s požiarom je ochrana ľudských životov a obcí.

Lesný požiar vypukol v sobotu, pričom za menej ako 24 hodín sa rozšíril po obvode asi 50 kilometrov. Odhaduje sa, že spálených môže byť až 8-tisíc hektárov pôdy.

Zhoreli už tisícky hektárov pôdy

Španielske ministerstvo pre ekologickú transformáciu zatiaľ v tomto roku zaregistrovalo 43 veľkých lesných požiarov, čo sú také, ktoré spálili najmenej 500 hektárov pôdy. Toto číslo predstavuje štvornásobok vlaňajšieho počtu veľkých lesných požiarov v Španielsku.

Európsky informačný systém o lesných požiaroch uvádza, že tento rok v Španielsku zhorelo pri lesných požiaroch 248 674 hektárov pôdy, čo je štvornásobok celoročného priemeru krajiny od roku 2006, keď začali evidovať túto štatistiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom