Sneženie v Bratislave spôsobuje dopravné problémy, uzavreli aj letisko (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BSK: Zimná údržba na cestách
Mechanizmus zabezpečujúci zháňanie snehu a posyp komunikácií počas hustého sneženia v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Bratislava, 9. december 2021. Foto: SITA/BSK
  • aktualizované 9. decembra 16:57

V Bratislavskom kraji vo štvrtok očakávajú snehovú kalamitu, cestári sú v teréne a monitorujú situáciu. „V Bratislavskom kraji vo štvrtok sneží a očakávame až 25 centimetrov snehu. Už od skorých ranných hodín sú naši cestári v teréne a starajú sa o zjazdnosť ciest II. a III. triedy,“ informoval na sociálnej sieti Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Dispečing je v pohotovosti

Sypače a traktory s pluhom prioritne udržiavajú hlavné ťahy a cesty využívané autobusovou dopravou, horské úseky a úseky s nebezpečenstvom tvorenia závejov, snehových jazykov a námrazy.

Aktuálnu situáciu na cestách monitoruje správca komunikácií pomocou dispečerských stredísk. „Dispečing je v pohotovosti nielen na centrále, ale aj na strediskách Malacky, Senec, Pezinok. Na všetkých linkách sa zároveň dozviete aj o aktuálnej situácii na cestách,“ konštatuje kraj.

V súvislosti so štvrtkovým intenzívnym snežením polícia od 6:00 do 16:00 zaznamenala celkovo 64 škodových udalostí a štyri dopravné nehody. Tie mali priamy súvis s poveternostnými podmienkami a situáciou v cestnej premávke.

Hovorca Krajského prezídia Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff dodal, že bratislavskí dopravní policajti aj naďalej apelujú na vodičov, aby dodržiavali predpísané osvetlenie na motorových vozidlách. Zároveň vyzývajú vodičov, aby svoju jazdu prispôsobili aktuálnej situácii súvisiacej so snežením a zvýšili svoju opatrnosť a pozornosť v cestnej premávke.

Bratislavské letisko je uzavreté

Uzavreté je aj bratislavské letisko M. R. Štefánika. „Z dôvodu hustého sneženia je Letisko Bratislava od 12:40 uzavreté. Nepriaznivá meteorologická situácia skomplikovala odlet linky do Dublinu, s meškaním 73 minút,“ uviedla hovorkyňa letiska Zuzana Drobová.

Ako dodala, zatiaľ boli zrušené aj štyri plánované prílety. „Aktuálne príslušné letiskové zložky intenzívne zabezpečujú nepretržitú údržbu dráh, avšak sneženie je v súčasnosti tak intenzívne, že na udržanie prevádzkyschopnosti plôch nepomáha mechanický ani chemický zásah,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čas uzavretia letiska je predbežne odhadovaný na tri hodiny a závisí od vývoja meteorologickej situácie.

Meškanie MHD

Mestská hromadná doprava (MHD) v Bratislave vo štvrtok ráno meškala v dôsledku sneženia maximálne 15 minút. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec.

„Vzhľadom na stav komunikácií zaznamenal DPB v rannej špičke meškanie niektorých spojov maximálne do 15 minút. Približne od 7:00 do 8:50 nepremávala linka 27 pre zhoršené poveternostné podmienky, rovnaký problém nastal aj na linke 130, a to v čase od 7:45 do 8:45,“ uviedol hovorca.

Dopravný podnik deklaruje, že sa na dnešné sneženie dostatočne pripravil, preto je momentálne prevádzka MHD bez obmedzení a výraznejších zdržaní. „Dopravní dispečeri DPB situáciu priebežne monitorujú a prispôsobujú výpravu spojov, a to najmä v kopcovitých oblastiach Bratislavy,“ doplnil Chlebovec.

Vozidlá mestskej hromadnej dopravy mali podľa Chlebovca počas dňa najväčšie problémy v kopcovitých častiach Bratislavy. „Následkom toho DPB obmedzil, resp. odklonil premávku autobusov a trolejbusov na nevyhnutný čas, teda do zjazdnosti komunikácií,“ vysvetlil Chlebovec s tým, že podľa aktuálneho vývoja počasia môže nastať meškanie spojov oproti platným cestovným poriadkom.

Aktuálne informácie priebežne zverejňuje dopravný dispečing na stránke: dpb.sk/sk/zmeny-a-obmedzenia/aktualna-informacia-o-premavke-spojov-mhd-aktualizacia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Situácia na cestách

Ako informovala hovorkyňa bratislavskej župy Lucia Forman, cesty sú aj napriek hustému sneženie zjazdné.

„Ranné sneženie vyslalo do terénu v BSK mechanizmy, ktoré zabezpečovali zhŕňanie snehu a posyp komunikácií. Aktuálna situácia na cestách je stabilizovaná. Cesty sú zjazdné, miestami mokré a miestami pokryté vrstvou kašovitého snehu,“ uviedla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V ranných hodinách vyslali do terénu 11 sypačov, z toho dva zabezpečovali zjazdnosť horských úsekov Pezinská baba, Zochova chata a Červený kameň. „Nakoľko stále intenzívne sneží, sú všetky mechanizmy nepretržite v teréne,“ dodala.

Zimnú údržbu v BSK zabezpečuje Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja, a to na všetkých cestách II. a III. triedy. „Spolu je to viac ako 500 kilometrov regionálnych ciest. V prípade intenzívneho sneženia, ako dnes, vyrážajú hneď do terénu a zmierňujú následky nepriaznivého počasia,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Ako dodal, z dôvodu zabezpečenia zjazdnosti komunikácií sa cestári snažia cesty najskôr prepluhovať a následne posypať. „V rámci dôležitosti sú prioritne udržiavané hlavné ťahy, cesty využívané autobusovou dopravou, horské úseky a úseky s nebezpečenstvom tvorenia závejov, snehových jazykov a námrazy,“ doplnil Droba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj DrobaLucia FormanMartin ChlebovecZuzana Drobová
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj