Smrtiace povodne v Nemecku a Belgicku si už vyžiadali 120 obetí, vyše tisícka ľudí zostáva nezvestná (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Germany Weather
Dažde a prudké záplavy si v Nemecku už vyžiadali životy 80 ľudí. Zničené a od sveta odrezané zostali viaceré obce. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 16. júla, 16:22

Ničivé povodne v západnom Nemecku a Belgicku si vyžiadali najmenej 120 mŕtvych. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že úrady hovoria aj o stovkách nezvestných.

Spolková krajina Porýnie-Falcko hlási 60 mŕtvych, vrátane najmenej 12 obyvateľov asistenčného zariadenia pre ľudí so zdravotným postihnutím v meste Sinzig. V susednom Severnom Porýní-Vestfálsku úrady uvádzajú 43 mŕtvych, varovali však, že počet môže ešte stúpnuť.

V nemeckom okrese Ahrweiler hlásia podľa BBC do 1 300 nezvestných. Voda takmer úplne zničila obec Schuld so 700 obyvateľmi. Podľa hovorkyne miestnych úradov vypadla mobilná sieť, čo znemožňuje s mnohými ľuďmi nadviazať kontakt.

Záchranári sa v piatok usilujú pomôcť ľuďom, ktorí uviazli vo svojich domovoch v meste Erftstadt, juhozápadne od Kolína nad Rýnom. Regionálne úrady uviedli, že niekoľko ľudí zomrelo po tom, čo sa zrútili ich domy, ktoré sa prepadli. Letecké zábery ukazujú vznik masívnej jamy.

Armáda nasadila stovky vojakov

Hovorca nemeckého ministerstva obrany Arne Collatz podľa agentúry AP uviedol, že armáda do piatka rána nasadila 850 vojakov, ale ich počet „značne stúpa, keďže rastie potreba“. Ministerstvo podľa jeho slov spustilo armádny poplach pre katastrofy – technický krok, ktorý v podstate decentralizuje rozhodnutia o použití vybavenia na veliteľov v teréne.

Starosta mesta Hagen, zhruba 50 kilometrov severovýchodne od Kolína, povedal, že nešťastie vyvolalo vlnu solidarity z iných regiónov a od obyčajných ľudí, ktorí chcú pomôcť obyvateľom postihnutým záplavami.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier je podľa svojich slov šokovaný skazou, ktorú zanechali záplavy. Rodinám ľudí, ktorí zahynuli, a mestám čeliacim značným škodám sľúbil podporu. Zároveň vyzval na väčšie úsilie v boji proti globálnemu otepľovaniu. Podľa odborníkov by takéto prírodné katastrofy mohli byť pre klimatickú zmenu čoraz častejšie.

Belgicku pomáha aj Taliansko

Veľké škody hlásia aj Belgicko a Holandsko a povodne vyčíňali aj v Luxembursku, Francúzsku a Švajčiarsku.

V Belgicku počet mŕtvych podľa médií stúpol na 22. Mnoho obetí našli v okolí mesta Liege, kde lejaky udreli najviac. Taliansko poslalo do Belgicka tím príslušníkov civilnej ochrany a hasičov, ako aj člny, aby pomohli pri pátraní po nezvestných.

Holandsko nehlási zatiaľ žiadne obete, no tisícky ľudí žijúcich v mestách a dedinách pozdĺž rieky Másy vyzvali, aby čo najrýchlejšie opustili svoje domovy. V Maastrichte nariadili evakuáciu asi 10-tisíc ľudí.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok 16. júla zaslala sústrastný telegram kráľovi Belgického kráľovstva Philippovi a federálnemu prezidentovi Nemeckej spolkovej republiky Frankovi-Walterovi Steinmeierovi v súvislosti s ničivými záplavami v Nemecku a v Belgicku. Telegramy poskytol Lukáš Laczko z odboru komunikácie Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.

„S hlbokým zármutkom som prijala správu o katastrofálnych záplavách, ktoré v dôsledku extrémneho počasia postihli západnú časť Vašej krajiny a tragicky pripravili o život mnoho Vašich občanov a stovky ďalších obrali o strechu nad hlavou alebo im spôsobili závažné škody na majetku,“ napísala nemeckému prezidentovi v telegrame Čaputová, ktorá v mene slovenských občanov vyjadrila hlbokú a úprimnú sústrasť rodinám, blízkym a známym obetí tejto tragickej živelnej pohromy.

„Tým, ktorí sa neúnavne podieľajú na záchranárskych a sanačných prácach želám mnoho energie a všetkým Vašim občanom čo možno najskorší návrat ku každodennému pokojnému životu,“ dodala na záver v liste kráľovi Belgického kráľovstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Belgický kráľ FilipFrank-Walter SteinmeierZuzana Čaputová