Smer, SNS, Most-Híd a Sieť odtajnili koaličnú zmluvu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Béla Bugár, Robert Fico, Radoslav Procházka, Andrej Danko
Zľava: Predseda strany #Sieť Radoslav Procházka, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany SNS Andrej Danko počas TB po podpísaní dohody o spoločnej koalícii. Bratislava, 22. marec 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Všetky zásadné rozhodnutia a uznesenia vo vláde, parlamente a v Koaličnej rade bude nová koalícia prijímať po vzájomnej dohode všetkých koaličných partnerov. Pokiaľ nedosiahnu dohodu, návrh bude vyradený z rokovania príslušného orgánu, kým nezaujme k veci stanovisko Koaličná rada. Takého právo veta obsahuje Koaličná zmluva, ktorú prijali Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. Koaličná rada bude rokovať aj v prípadoch sporu medzi dvoma vládnymi stranami.

Koaličná rada bude zasadať spravidla raz za mesiac, kedykoľvek ju však môže zvolať ktorýkoľvek predseda strany. Pred schôdzami parlamentu Koaličná rada môže zvolať stretnutie ministrov s koaličnými poslancami. Strany sa zaviazali, že nebudú presadzovať svoje záujmy s podporou opozície. Išlo by o hrubé porušenie zmluvy. S návrhom odvolať ministra musí podľa zmluvy súhlasiť tá strana, ktorá ho aj navrhla.

Koaličná rada pozostáva z predsedov vládnych strán. Na rokovanie si môžu prizvať aj ďalších účastníkov. Súčasťou Koaličnej zmluvy sú programové priority, na ktorých sa strany dohodli 16. marca 2016. Strany sa zaväzujú k ich napĺňaniu. Návrhy mimo rámca týchto priorít alebo programového vyhlásenia vlády musí schvaľovať Koaličná rada. Zmluva tiež obsahuje pomer rozloženia síl vo vláde a v parlamente. Podľa neho Smer-SD nominuje deväť členov vlády, SNS troch, Most-Híd dvoch a Sieť jedného. Takúto zmluvu podpísali predsedovia 23. marca 2016. Zmluva má 19 strán aj s prílohami. Koaličná zmluva sa končí dňom predvolebnej kampane pred ďalšími parlamentnými voľbami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná stranaVláda SR