Ficova vláda má program, je vládou kontinuity a pokroku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiérom má ostať Robert Fico. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Koaličná vláda Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete v stredu odobrila svoje programové vyhlásenie vlády. V programovom vyhlásení sa zdôrazňuje, že „nastupujúca vláda je vládou kontinuity a pokroku, s historickou šancou prekonať staré deliace čiary z 90. rokov“.

Veľká výzva v oblasti školstva

Vláda použije všetky právne i politické prostriedky, aby nedala extrémizmu šancu a zastavila tak ďalšiu antisystémovú eróziu parlamentnej demokracie. Od úspechu dnešnej vládnej koalície závisí aj ďalší vývoj štandardnej parlamentnej a straníckej politiky na Slovensku, zdôrazňuje sa v schválenom materiáli.

Vláda deklarujeme spoločnú vôľu inštitucionalizovať a zintenzívniť boj proti korupcii. Chce prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje. V zahraničnej a európskej politike vláda zdôrazňuje jednoznačnú kontinuitu v proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenskej republiky. Vláda urobí všetko potrebné, aby zaistila úspešný a bezpečný priebeh predsedníctva SR v Rade Európskej únie.

V oblasti školstva sa v materiáli konštatuje, že súčasný stav slovenského školstva, a to tak regionálneho, ako aj vysokého, považuje za veľkú výzvu. Zlepšenie tohto stavu si vyžaduje zásadné vnútorné aj vonkajšie systémové zmeny a vláda je odhodlaná ich pripraviť a začať neodkladne uskutočňovať. Návrh týchto zmien sformuluje vláda do konca roku 2016 v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. Vláda zabezpečí výrazné zvýšenie verejnej investície do školstva, spojené so zásadnými vnútornými zmenami systému školstva.

Z ekonomického hľadiska vláda chce prispieť k vytvoreniu ďalších 100 000 pracovných miest a k zníženiu nezamestnanosti pod 10 percent. Vláda sa zároveň zaväzuje dosiahnuť do roku 2020 vyrovnaný rozpočet a posilniť dodržiavanie rozpočtovej disciplíny. Vláda zabezpečí podľa programového vyhlásenia zníženie dane z príjmov právnických osôb na 21 percent.

O programovom vyhlásení vlády rokoval Fico aj so sociálnymi partnermi

Predseda parlamentu Andrej Danko zvolal na základe žiadosti vlády 2. schôdzu Národnej rady SR na pondelok 18. apríla so začiatkom o 13:00. Parlament počas zasadnutia prerokuje programové vyhlásenie vlády a žiadosť o vyslovenie dôvery vláde Národnou radou SR. Vláda je podľa ústavy povinná do 30 dní od svojho vymenovania predložiť parlamentu programové vyhlásenie a požiadať národnú radu o vyslovenie dôvery. Pred štyrmi roky diskusia k programovému vyhláseniu vlády trvala necelé dva týždne.

„V mene vlády prednesiem návrh programového vyhlásenia. Potom sa preruší rokovanie, budú rokovať výbory, v pondelok večer alebo utorok ráno sa začne rozprava, po ktorej bude schválené programové vyhlásenie vlády,“ povedal predseda vlády pričom pripomenul, že koalícia postupuje podľa schváleného harmonogramu. „Naplánovali sme si, že dnes to prerokujeme vo vláde. Na programovom vyhlásení vlády sme začali pracovať hneď po vymenovaní vlády 23. marca,“ upozornil.

O programovom vyhlásení vlády rokoval Fico aj so sociálnymi partnermi. Tí podľa neho ocenili, že nový kabinet má záujem pokračovať v sociálnom dialógu. „Ocenili, že mohli vniesť aj niektoré vlastné postoje do programového vyhlásenia vlády,“ uviedol, pričom ocenil aj prístup koaličných partnerov. Všetky stretnutia boli podľa neho vecné a došli ku kompromisu.

Schválenie programového vyhlásenia vlády je podľa premiéra významný signál pre Európu, že Slovensko je stabilná krajina. Programové vyhlásenie vlády je podľa neho dôležité aj pre predsedníctvo SR v EÚ. „Nevyužili sme ani 30 dní, ktoré máme a už dnes predkladáme návrh programového vyhlásenia vlády so žiadosťou o dôveru. Ak mal niekto pocit o patovej situácii po voľbách, riešenie prišlo,“ konštatoval Fico.

Vláda bude klásť dôraz na štyri politiky

Vláda očakáva, že ako v roku 2016, aj naďalej bude pokračovať dobrá finančná situácia. Zachovávame vysoký sociálny štandard. „Nesiahame na nič, čo bolo dosiahnuté v rokoch 2012-2016,“ oznámil.

Vláda bude klásť dôraz na štyri politiky. Prvou je boj s nezamestnanosťou. „Chceme 100 000 nových pracovných miest a pokles nezamestnanosti pod desať percent. Rozhodli sme sa pritvrdiť podmienky pre tých, ktorí nechcú pracovať,“ povedal Fico. Druhou prioritou sú regionálne rozdiely. „Máme naplánovaných päť výjazdových rokovaní vlády do konca augusta, v ktorých chceme schváliť jedenásť akčných plánov pre najzaostalejšie okresy,“ konštatoval.

Kabinet Roberta Fica chce zužovať priestor na korupčné správanie. Má záujem o účinnejší protischránkový zákon. Chce tiež uplatňovať princípy otvoreného vládnutia. Vláda bude podrobená podľa premiéra verejnej kontrole. Chce prijať aj nový ústavný zákon o konflikte záujmov a prelomiť tak bariéru ústavného súdu. Štvrtou oblasťou priorít je funkčný štát, v ktorom sa vláda bude sústrediť najmä na školstvo a zdravotníctvo. „Na školstvo dáme ročne v priemere o 500 miliónov eur viac,“ vyhlásil Fico.

Predseda Smeru-SD tiež oznámil, že od stredy je k dispozícii obsah koaličnej zmluvy, ktorú doteraz vládna koalícia odmietala zverejniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoRobert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR