Beblavý: Minister Plavčan pri poberaní odmien porušil zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Beblavý
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Súčasný minister školstva Peter Plavčan pri poberaní odmien počas svojho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde porušil nielen zákon o Študentskom pôžičkovom fonde, ale aj zákon o štátnej službe.

Na utorňajšej tlačovej besede to povedal poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý. Poslanec upozorňuje na to, že podľa zákona o štátnej službe nemôže štátny zamestnanec, ktorý je členom riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu právnickej osoby, od tejto právnickej osoby poberať odmenu, iný príjem alebo ďalšiu výhodu.

Beblavý zároveň upozorňuje, že Plavčan dostal počas svojho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde najvyššie odmeny v každom roku ich udeľovania, a bol tak najväčším prospechárom v kauze odmien. Nezaradený poslanec ďalej tvrdí, že Študentský pôžičkový fond pri investícii do spoločnosti Slavia Capital porušil zákon o Študentskom pôžičkovom fonde, pričom nejde o výnimočné ustanovenie.

„To, čo urobil Študentský pôžičkový fond je zakázané nielen pre tento fond, ale aj v celej verejnej správe,“ hovorí Beblavý s tým, že podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy nie sú rozpočtová ani príspevková organizácia oprávnené ručiť za zaplatenie zmenky, vystavovať, nadobúdať a prijímať zmenky, pričom práve investíciu do Slavia Capital formou zmenky urobili. „Peter Plavčan sa tak nemohol domnievať, že robí niečo štandardné,“ hovorí Beblavý.

Beblavý hovorí o nezákonných odmenách členov rád

Nezaradený poslanec tvrdí, že Študentský pôžičkový fond investoval do spoločnosti Slavia Capital nie v prospech študentov, ale pre odmeny orgánov a svojho manažmentu.

Zákon totiž obmedzoval prostriedky, ktoré fond mohol použiť na svoju správu vrátane platov a odmien. Prostriedky použité na správu fondu vrátane miezd zamestnancom fondu po odpočítaní dane z príjmu nesmeli prekročiť šesť percent zo schváleného rozpočtu fondu na príslušný kalendárny rok.

„Výnosy z tejto nezákonnej a mimoriadne rizikovej investície do Slavie Capital tak boli použité na správu fondu vrátane nezákonných odmien členov rád, ktoré v tých rokoch dosiahli približne 70 000 eur ročne, a na odmeňovanie riaditeľa Ľubomíra Zburína, ktoré dosahovalo ročne podobnú sumu,“ hovorí Beblavý s tým, že ak investícia do spoločnosti prinášala zisk, ten si zobrali riaditeľ a členovia orgánov. Ak by sme však o milióny eur prišli, bola by to strata SR a študentov.

V poslednom bode Beblavý poukázal na to, že práve Plavčan osobne podpisoval ako predseda dozornej rady súlad konania Študentského pôžičkového fondu so zákonom, aj keď priamo v texte bola uvedená investícia do Slavie Capital.

Fondy boli založené na základe návrhov poslancov za SNS

Beblavý naďalej apeluje na predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka, aby sa dohodol s Plavčanom na jeho odchode z funkcie ministra školstva. Práve SNS nesie podľa Beblavého rozhodujúcu zodpovednosť túto kauzu vyriešiť, keďže Plavčana nominovala za ministra, a tiež preto, že ministri SNS majú zodpovednosť za vznik celej kauzy.

„Oba pôžičkové fondy boli založené na základe návrhov poslancov za SNS, najmä bývalej ministerky školstva Evy Slávkovskej. SNS bola architektom ich izolácie od štandardnej kontroly ministerstva financií či Najvyššieho kontrolného úradu. Poberanie odmien v Študentskom pôžičkovom fonde sa odohralo v čase, keď bol ministrom školstva Ján Mikolaj zo SNS,“ dodal Beblavý s tým, že práve vtedy aj poskytli pôžičku spoločnosti Slavia Capital.

Beblavý a poslankyňa za OĽaNO-NOVA Veronika Remišová už 6. apríla vyzvali premiéra Roberta Fica a predsedu SNS Andreja Danka, aby odvolali z funkcie ministra školstva Petra Plavčana. Beblavý vtedy upozornil, že Študentský pôžičkový fond počas pôsobenia Petra Plavčana požičal finančnej skupine Slavia Capital 5,5 milióna eur.

V predstavenstve skupiny vtedy sedela manželka ministra Viera Plavčanová. Študentský pôžičkový fond mal podľa Bebavého iba požičiavať študentom alebo držať peniaze na bankových účtoch. V tomto prípade však odobrili pôžičku pre nebankovú finančnú skupinu.

Petícia proti Plavčanovi

Proti súčasnému ministrovi školstva vznikla na portáli changenet.sk už aj petícia s názvom „Protestujeme proti vymenovaniu Petra Plavčana za ministra školstva SR“.

Autori petície z vysokoškolského prostredia uvádzajú, že Plavčan dlhodobo pôsobil vo funkcii generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl a práve s obdobím jeho pôsobenia v tejto funkcii je spojené množstvo zlých rozhodnutí, ktoré vzdelávaniu a vede na Slovensku uškodili a je za ne zodpovedný.

„Tento človek zosobňuje všetko to, čo slovenskému školstvu dlhodobo škodí: škandály, pochybnosti, neodbornosť či prepojenie na vysokú školu známu rýchlovýrobou titulov,“ uvádza sa v texte protestnej petície, v ktorej autori tiež spomínajú tri konkrétne príklady na ilustráciu svojich tvrdení.

Jednou z výhrad autorov petície, ako aj Beblavého je, že Plavčan popri svojom úväzku na ministerstve ako člen správnej rady Študentského pôžičkového fondu neoprávnene získal odmeny v celkovej sume prevyšujúcej 38-tisíc eur a až pod tlakom verejnej mienky tieto prostriedky vrátil. Plavčan na to uviedol, že odmeny dostal, ale aj vrátil, a tým je pre neho táto udalosť uzavretá.

Komunikačný odbor ministerstva školstva uviedol, že utorňajšia tlačová beseda poslanca Miroslava Beblavého definitívne potvrdila, že mu ide len o vlastnú publicitu. Beblavý podľa ministerstva dnes len zopakoval tie isté obvinenia, ktoré minister Plavčan v médiách už opakovane a detailne vyvrátil. Plavčan minulý týždeň uviedol, že vyhlásenia Miroslava Beblavého a Veroniky Remišovej sú zmätočné a plné zavádzajúcich informácií. Všetky finančné operácie a transakcie v Študentskom pôžičkovom fonde a Pôžičkovom fonde pre začínajúcich pedagógov boli podľa ministra striktne v súlade so zákonmi SR a nikomu, ani Slovenskej republike, nevznikla žiadna škoda. Téma je týmto pre ministra vyčerpaná a nebude sa k nej opakovane vyjadrovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoJán MikolajMiroslav BeblavýPeter PlavčanVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSNS Slovenská národná stranaVláda SR