Filmár Miro Remo dokončuje dokument Cooltúra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cooltúra
Foto: Facebook.com/Cooltúra film

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Slovenský režisér Miro Remo v súčasnosti dokončuje nový dokument Cooltúra, ktorý bude mať premiéru na jeseň. Snímka bude o zmysle a stave kultúry na Slovensku, pričom má nastoliť otázky, akým spôsobom sa s kultúrou na Slovensku narába a aký má dopad na dnešného človeka.

„Cooltúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Tým pádom jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom 1989, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. I napriek tomu, že došlo k spoločensko-cooltúrnemu uvoľneniu, slovenská cooltúra stále hľadá svoju identitu. V tomto cooltúrnom dospievaní je zložité sa zorientovať. Nové médiá a internet sa stali najrozšírenejšou formou šírenia kultúry. Došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných cooltúrnych podujatí. Objavili sa nové cooltúrne fenomény súvisiace so zmenou životného štýlu. Ako teda dnes vyzerá slovenská cooltúra?,” uviedol Remo, ktorý snímku nakrúca už viac ako dva roky.

Tvorcovia filmu chcú vyzbierať peniaze od fanúšikov

Tvorcovia filmu sa pri finalizácii Cooltúry rozhodli obrátiť na svojich fanúšikov a potenciálnych divákov, a to prostredníctvom kampane na crowdfundingovom portáli. Na webstránke www.marmelada.sk chcú počas 60 dní vyzbierať 7000 eur, ktoré pokryjú časť nákladov na vznik filmu. Fanúšikovia, ktorí sa rozhodnú Cooltúru finančne podporiť, môžu ako odmenu dostať pozvánku na celosvetovú premiéru snímky v Bratislave, tričko s logom filmu alebo podpísaný plagát.

K dispozícii je aj rola krstného otca. Tou najprestížnejšou odmenou je úloha koproducenta snímky, pričom jej hodnota je stanovená na 4000 eur. Ľudia, ktorí budú chcieť Cooltúru finančne podporiť, tak môžu urobiť prostredníctvom bankového prevodu alebo platbou kartou. Môžu tak urobiť anonymne, ale i verejne, pričom pri druhom spôsobe bude ich meno i suma uvedená na webstránke projektu. Ak sa tvorcom nepodarí dosiahnuť sumu 7000 eur, zaslanú čiastku dostanú o dva mesiace v plnej výške späť na nimi uvedený účet.

Ľudia môžu podporiť aj slovenskú kapelu Talkshow

Tridsaťjedenročný Miro Remo je režisérom oceňovanej snímky Arsy-Versy (2009) či dokumentárneho filmu Comeback (2014) z väzenského prostredia, ktorý mal premiéru na filmovom festivale v Karlových Varoch. Medzi jeho ďalšie diela patria filmy Vrbovský Veter (2014) o svojráznom hudobníkovi a zakladateľovi festivalu Vrbovské vetry Braňovi Jobusovi, Pohoda (2011) o rovnomennom slovenskom festivale alebo krátkometrážny dokument Tibor Huszár – Návrat späť (2012). Filmár má na svojom konte viac ako 40 medzinárodných ocenení.

V rámci projektu Marmelada môžu ľudia podporiť aj slovenskú indie-rockovú kapelu Talkshow, ktorú organizátori showcaseového festivalu SXSW v americkom Texase vybrali do tohtoročného programu ako jediného zástupcu zo strednej Európy. Účasť na podujatí však nezahŕňa preplatenie nákladov na cestu, prenájom auta a ubytovanie, a tak sa členovia kapely rozhodli osloviť svojich fanúšikov.

Video: Miro Remo – Cooltúra

Tí, ktorí ich podporia, sa budú môcť na jar exkluzívne dostať k ich pripravovanému EP a neskôr ako prví aj k tretiemu štúdiovému albumu. Talkshow ponúkajú aj ďalšie odmeny ako napríklad pobyt s kapelou na jednom z festivalov so všetkým, čo k tomu patrí, alebo možnosť byť v štúdiu, sledovať tam finalizovanie nových skladieb, prípadne ovplyvniť ich výslednú podobu. Na to, aby boli Talkshow úspešní, potrebuje formácia za 30 dní vyzbierať 1500 eur.

Priaznivci literatúry a najmä rozprávok nájdu na Marmeláde projekt spisovateľky a literárnej publicistky Diany Mašlejovej. Autorka, ktorá má na konte dve knihy – zbierku poviedok Aj o vetre (2010) a knihu krátkych próz Maják (2013) zbiera na crowdfundingovom portáli financie na svoje tretie dielo – rozprávku V Modrej izbičke. Okrem iného pri nej sľubuje krásnu väzbu i plnofarebné ilustrácie Češky Janky Liškovej. Mašlejová si ako cieľovú sumu zvolila 1300 eur, pričom hlavnou odmenou pre prispievateľov sú práve prvé výtlačky rozprávky s venovaním i ďalšími originálnymi predmetmi.

Informácie agentúre SITA poskytol manažér projektu Marmelada Ján Papač.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miro Remo