Študent vyvinul krém, ktorý bezbolestne odstráni tetovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tetovanie
tetovanie Foto: Thinkstock

Kanadský študent navrhol novú metódu odstraňovania nevydarených či nežiadúcich permanentných tetovaní, ktorá by ľuďom mohla ušetriť mnoho bolesti aj financií. Telový krém, ktorý stačí nanášať na vybrané miesto, by mohol nahradiť drahšiu a nebezpečnejšiu laserovú metódu.

Bez jaziev a popálenín

Budha tetovanie
Foto: SITA/AP

„V porovnaní s odstraňovaním tetovania na laserovej báze, po ktorom vidíte popáleniny, jazvy a pľuzgiere, sme vytvorili liečivo, ktoré nemá takéto vedľajšie účinky,“ uviedol 27-ročný doktorand Alec Falkenham.

„Necielime priamo na normálne kožné bunky, takže nevznikajú ani veľké zápaly. V skutočnosti by v procese, ktorý používame, nemuseli vznikať žiadne – krém by mal byť protizápalový,“ dodal vynálezca, ktorý svoj produkt ešte testuje.

Ako krém účinkuje?

Pri tvorbe tetovania sa atrament vstrekuje priamo do kože. To spôsobuje imunitnú reakciu a makrofágy – bunky, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu pred baktériami a cudzorodými látkami – sa presunú do tejto oblasti, aby atrament pohltili. Niektoré bunky atrament odvedú do lymfatického systému, väčšina sa ho však „preje“ a zostane na svojom mieste, čím vzniká želané tetovanie.

Krém kanadského študenta privoláva na miesto tetovania nové makrofágy, ktoré pohltia tie staré, nasaté atramentom, a celý proces sa začne odznova. Postupom času sa tak atrament z tela vyplaví von.

Krém, ruky, kozmetika
Foto: mujerypunto.cl

Lacný a bezpečný

Falkenham tvrdí, že táto metóda je bezpečnejšia a oveľa lacnejšia, ako odstraňovanie tetovania laserom. Keďže krém sa ešte nachádza v testovacej fáze, Kanaďan nevie potvrdiť, koľko aplikácií krému bude potrebných na odstránenie celého tetovania. Odhaduje však, že odstránenie tetovania s veľkosťou 10×10 cm by malo vyjsť na štyri eurá.

„Počiatočný prieskum priniesol vynikajúce výsledky. V ďalšej fáze premeníme novú technológiu na produkt, ktorý sa nakoniec dostane aj na trh,“ uviedla Andrea McCormick z Univerzity Dalhousie v kanadskom Halifaxe.

www.independent.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WBN