Ruska Jefimovová v slzách, nerozumie vojne na olympiáde

Julia Jefimovová
Smutná ruská plavkyňa Julia Jefimovová po finále na 100 m prsia, v ktorom získala striebornú medailu. Rio de Janeiro, 8. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Dohmatom v pondelňajšom finále prsiarskej stovky na olympijských hrách v Riu de Janeiro sa mikrosúboj zlatej Lilly Kingovej a striebornej Julie Jefimovovej skončil iba v plaveckom bazéne.

OH 2016
Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – štvrtý deň

Americká šampiónka pri vychádzaní z vody šplechla do dráhy ruskej dopingovej hriešnice, nevšímala si ju a smerovala za krajankou Catherine Meiliovou zablahoželať jej k bronzu. „Nemyslím si, že v tej chvíli túžila po mojej gratulácii,“ odôvodnila Kingová ignoráciu Jefimovovej. Keď si po pretekoch šli vziať akreditácie, tľapla ju aspoň zdvorilostne po pleci.

„Toto je triumf čistého športu,“ nerozpakovala sa povedať 19-ročná Američanka. „To len dokazuje, že sa môžete prepracovať na vrchol aj výlučne tvrdou prácou. Dá sa byť najlepší a zároveň ísť po správnej ceste.“

Jefimovovej štart bol do poslednej chvíle pred vypuknutím súťaží bazénových plavcov v Riu otázny, zelenú dostala až od športovej arbitráže. Mnohé súperky na ňu za jej dopingové prehrešky hľadia s dešpektom. V máji 2014 dostala dištanc na 16-mesiacov za anabolický steroid dehydroepiandrosterón, v marci tohto roka ju pozitívne testovali na meldónium. Pri pondelňajšom predstavovaní finálovej osmičky musela preglgnúť, že ju diváci viac vypískali než oslavovali.

„Pred týždňom som ani len netušila, či budem môcť súťažiť, lebo som Ruska. Som šťastná, že tu vôbec môžem byť,“ vravela 24-ročná Jefimovová, keď sa už na to zmohla po pár minútach potrebných na upokojenie. A potom pritvrdila: „Plávanie je pre mňa v súčasnosti veľmi náročné. Nerozumiem tomu, čo sa deje. Počas olympijských hier sa zvyčajne nevedú vojny. Toto nie je fér.“ Vyjadrenia pochádzajú z webu Washington Post.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom