Simon: Agenda envirorezortu je plná káuz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo životného prostredia
MŽP

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Agenda ministerstva životného prostredia, ktorú od 1. júla prebral rezort pôdohospodárstva, je plná káuz. Uviedol to dnes po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon. „Ja riešim kauzu emisie. A úprimne musím povedať, že tých káuz, ktoré tam sú, je omnoho viac, nielen táto jedna,“ povedal dnes Simon po rokovaní vlády. Podľa neho je v envirorezorte množstvo infrigementov, ktoré hrozia Slovensku. „Sú tam ďalšie kauzy, sú tam rôzne postupnosti, ktoré nie sú doriešené a čo sa týka emisií, to je katastrofa sama o sebe,“ skonštatoval Simon.

Minister Simon tvrdí, že čítal analýzu, ktorá rozoberá možnosti získania doplatku 15 miliónov eur, ktorý mala zaplatiť Slovensku americká firma Interblue Group. Vláda expremiéra Roberta Fica v roku 2008 nevýhodne predala americkej garážovej firme 15 miliónov ton emisných jednotiek za takmer 76 miliónov eur. Doplatok mala spoločnosť vyplatiť potom, ako Slovensko prijme tzv. Zelenú investičnú schému, ktorá mala obsahovať projekty na znižovanie produkcie skleníkových plynov. Schému však Interblue Group spochybnila a tak Slovensku doplatok nezaplatila. Americká spoločnosť Interblue Group LLC zanikla bez vedomia slovenského envirorezortu vlani koncom decembra. Nástupníctvo po nej prebrala Interblue Group Europe zo Švajčiarska, ktorú však ministerstvo životného prostredia neuznalo. Presne pred mesiacom tvrdil minister životného prostredia vo Ficovej vláde Jozef Medveď, že právna analýza, ktorá by mala dať smer pri získavaní doplatku 15 miliónov eur z emisného obchodu, je vo fáze konečného dopracovania. Analýzu mala urobiť americká právnická spoločnosť.

Minister Simon, ktorý má teraz v kompetencii envirorezort, dnes uviedol, že čítal spomínanú analýzu a nechal ju bezplatne posúdiť interným právnikom. „Problém je v jednom. Je rozdiel medzi slovenským a americkým právom, a zverejniť ten celý materiál by mohlo ovplyvniť výsledok, resp. konanie konateľov podľa amerického práva. Preto neodporúčajú, aby sa tieto materiály v súčasnosti zverejnili,“ povedal Simon. Minister dodal, že on si osobne myslí, že Slovensko 15-miliónový doplatok už neuvidí. „A osobne si myslím, že je na uváženie aj to, či ísť cestou súdneho sporu,“ zhodnotil.

Ministerstvo pôdohospodárstva už pripravuje podmienky, aby sa z neho mohol v septembri odčleniť envirorezort. „V súčasnosti pripravujeme postupné oddeľovanie tých odborov a úsekov, ktoré sa spojili, aby bolo pripravené všetko k okamžitému a rýchlemu odčleneniu,“ informoval po rokovaní vlády Zsolt Simon (Most-Híd). Dodal, že jeho rezort už vytvára pre plánované obnovené ministerstvo životného prostredia účty, aby sa rezort mohol odčleniť aj finančne. „Taktiež začíname pripravovať delimitačný protokol, aby majetok mohol prejsť na ministerstvo životného prostredia s celou agendou,“ dodal Simon. Vládny návrh na obnovenie envirorezortu v skrátenom legislatívnom konaní dostanú poslanci Národnej rady SR na augustovú schôdzu. Ak by návrh po schválení v parlamente nepodpísal prezident SR, predložia ho na schôdzu v septembri, uviedol Simon.

Ministerstvo životného prostredia bolo zrušené z podnetu expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) zo zákona. Fico chcel spojením envirorezortu s rezortom pôdohospodárstva ušetriť štátne prostriedky. S účinnosťou od 1. júla prešli kompetencie ministerstva životného prostredia pod rezort pôdohospodárstva, ktorý sa premenoval na ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Obnovu envirorezortu si podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) vyžiadala okrem iného aj situácia, ktorú spôsobili tohtoročné povodne. Rezort pôdohospodárstva by mal po rozdelení niesť názov Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef MedveďZsolt Simon
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR