Severná Kórea vypálením rakety znepokojila svet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Raketa
Raketa bola podľa japonskej televízie NHK vypustená okolo 01.30 h SEČ. Jej dráha smerovala ponad juhojaponský ostrov Okinawa. NHK s odvolaním sa na juhokórejskú agentúru Jonhap uviedla, že oddelenie prvého stupňa rakety bolo úspešné. Jeho zvyšky dopadli v blízkosti západného pobrežia Južnej Kórey. Foto: SITA/AP

NEW YORK 7. februára (WebNoviny.sk) – Severná Kórea znepokojila svet. Pchjongjang v nedeľu oznámil, že úspešne vypustil družicu na pozorovanie Zeme. Predchádzal tomu úspech s vypustením rakety dlhého doletu, ktorá družicu vyniesla na obežnú dráhu. Príkaz na odpálenie rakety vydal vodca Kim Čong-un.

Poľutovanie nad krokom KĽDR vyjadril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Ako spresnil jeho hovorca, vypustenie rakety je porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN zakazujúcich Pchjongjangu využívať technológiu balistických rakiet. Upozornil tiež, že k vypusteniu rakety došlo aj napriek námietkam medzinárodného spoločenstva. Generálny tajomník OSN opäť vyzval Severnú Kóreu, aby prestala so svojimi provokáciami a vrátila sa k plneniu svojich medzinárodných záväzkov.

V súvislosti s týmto vývojom v nedeľu zasadala Bezpečnostnej rady OSN, ktorá odsúdila vypustenie rakety dlhého doletu. BR OSN súčasne potvrdila pripravenosť urýchlene prijať rezolúciu s tvrdými sankciami proti KĽDR. Informoval o tom venezuelský diplomat Rafael Ramírez, ktorý vo februári predsedá zasadnutiam BR OSN. Jej schôdzka v New Yorku bola mimoriadna a bola zvolaná v reakcii na najnovšie kroky Severnej Kórey.

Nedeľňajšie vypustenie rakety dlhého doletu a jadrová skúška zo začiatku januára predstavujú podľa Ramíreza závažné porušenie rezolúcií BR OSN. Ramírez uviedol, že členovia BR OSN prijmú novú rezolúciu, ktorá bude zodpovedať týmto závažným a nebezpečným porušeniam. Na margo časového rámca Ramírez vyhlásil, že k prijatiu rezolúcie týkajúcej sa najnovšieho vývoja v KĽDR môže dôjsť v najbližších dňoch.

Soul a Washington začnú rozhovory o prípadnom rozmiestnení systému THAAD

Na krok KĽDR s veľkým rozhorčením reagovali aj viaceré krajiny regiónu, ako i USA. Vypustenie rakety dlhého doletu, je v rozpore s medzinárodným systémom nešírenia jadrových zbraní a vedie k ďalšiemu zhoršeniu situácie na Kórejskom polostrove, uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva obrany.

Podľa čínskeho rezortu obrany využitie nosnej rakety na vynesenie družice do vesmíru je v rozpore s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, ktorými sa KĽDR zakazuje používanie balistických rakiet. Peking upozorňuje, že KĽDR v priebehu jedného mesiaca už druhýkrát porušila rezolúciu BR OSN. Vo vyhlásení sa uvádza, že KĽDR tým zasadila ranu medzinárodnému systému nešírenia jadrových zbraní. Táto situácia podľa Číny povedie k ďalšiemu zhoršeniu situácie na Kórejskom polostrove.

Po nedeľňajšom vypustení rakety dlhého doletu Severnou Kóreou sa Soul a Washington dohodli, že začnú rozhovory o prípadnom rozmiestnení protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei. Novinárov o tom informoval vysokopostavený predstaviteľ juhokórejského ministerstva obrany. Tento vývoj situácie znepokojí Severnú Kóreu (KĽDR) aj Čínu, uviedla tlačová agentúra AP.

Čína bude vnímať protiraketový systém THAAD, ktorý je jedným z najvyspelejších obranných systémov vôbec, za ohrozenie svojich záujmov v regióne. Predstaviteľ juhokórejského ministerstva dodal, že rozhovory o systéme THAAD sa budú zameriavať na posilnenie obrany Južnej Kórey i Spojených štátov, keďže obe krajiny čelia vyostrujúcim sa hrozbám zo strany Severnej Kórey.

Kritika zaznela aj z Ruska

Rusko uviedlo, že Pchjongjang znova nevypočul výzvy medzinárodného spoločenstva a opäť preukázal „vzdorné pohŕdanie normami medzinárodného práva“. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré v Moskve vydalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Podľa Ruska je očividné, že podobné kroky vedú k vážnemu vyostreniu situácie na Kórejskom polostrove a severovýchodnej Ázii. Moskva konštatovala, že tento stav vyhovuje tým, ktorí broja za politiku vytvárania blokov a za zvyšovanie rizika vojenskej konfrontácie, čo však zasadzuje ranu bezpečnosti štátov oblasti, v prvom rade samotnej KĽDR.

Cesta, ktorú si zvolila KĽDR, „nemôže nevyvolať rozhodný protest“ medzinárodného spoločenstva, upozornila Moskva. Podľa nej by vedenie KĽDR malo zvážiť, či skutočne bráni záujmy svojej krajiny, keď sa stavia proti celému medzinárodnému spoločenstvu.

Predseda zahraničného výboru Rady federácie Franc Klincevič podľa agentúry TASS vyhlásil, že po dnešnom vypustení rakety je uvalenie nových sankcií na KĽDR nevyhnutné.

Senátor pripomenul, že Rusko vždy bolo proti sankciám, keď mali byť použité ako forma nátlaku pri snahách o riešenie existujúcich problémov. KĽDR sa však podľa neho „sama zahnala do kúta“, čím obmedzila možnosť rokovaní. Klincevič súčasne upozornil, že reakcia svetového spoločenstva by mala byť primeraná a nemala by prekročiť nutné hranice obrany.

Raketa
Foto: Minoru Iwasaki/Kyodo News via AP

Hammond označil vypustenie rakety dlhého doletu za hrozbu

Francúzsko a Británia označili vypustenie severokórejskej rakety za provokáciu a vyzvali medzinárodné spoločenstvo na okamžitú dôraznú reakciu. Fakt, že KĽDR pristúpila k vypáleniu rakety len mesiac po tom, ako vykonala nové jadrové skúšky, je pre Francúzsko neprijateľnou provokáciou, uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

Britský minister zahraničných vecí Phillip Hammond označil vypustenie rakety dlhého doletu za hrozbu regionálnej a medzinárodnej bezpečnosti. Poukázal na to, že zo strany KĽDR ide o porušenie celého radu rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Uviedol, že Británia je za „kolektívnu odpoveď“ na najnovšie kroky podniknuté Pchjongjangom.

Tým, že sa KĽDR podujala na túto provokáciu, preukázala, že rozvoj jej jadrového a balistického programu je pre ňu väčšou prioritou ako zlepšenie životných podmienok vlastného obyvateľstva, uvádza sa v Hammondovom vyhlásení.

Britský minister súčasne uviedol, že KĽDR si je veľmi dobre vedomá, že členské štáty Bezpečnostnej rady OSN zastávajú jednotný postoj k nutnosti prijatia rozhodných opatrení, ktoré KĽDR zabránia akýmkoľvek ďalším jadrovým skúškam a odpaľovaniu rakiet.

Poradkyňa amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Susan Riceová uviedla, že Spojené štáty prijmú všetky nevyhnutné opatrenia, aby seba a svojich spojencov ochránili pred severokórejskými provokáciami. USA prostredníctvom Riceovej apelovali na medzinárodné spoločenstvo, aby sa spojilo a dalo Severnej Kórei najavo, že jej konanie bude mať vážne následky.

Trupm sa spolieha na Čínu, že to s KĽDR rýcho vybaví

Vypusteniu severokórejskej rakety sa v noci zo soboty na nedeľu vo svojej debate venovali aj republikánski uchádzači o kandidatúru vo voľbách prezidenta USA, informovala agentúra AP. Väčšina z nich sa zhodla, že voči KĽDR treba podniknúť tvrdé kroky.

Na otázku, aká by mala byť reakcia na tieto aktivity Pchjongjangu, bývalý guvernér štátu Forida Jeb Bush odpovedal, že on by povolil preventívny úder proti takejto rakete, ak to bolo nutné na zachovanie bezpečnosti Ameriky. Bush súčasne obvinil administratívu prezidenta Baracka Obamu, že Severnej Kórei nezabránila vo vypustení rakety. Texaský senátor Ted Cruz namietal, že je preňho ťažké špekulovať o ďalších krokoch, keď nie je plne oboznámený so situáciou. Vyslovil sa však za posilnenie protiraketovej obrany USA. Uviedol, že niektoré obranné prvky treba rozmiestniť aj na území Južnej Kórey. Dodal, že to chce aj Soul.

Mediálny a realitný magnát Donald Trump zasa uviedol, že sa spolieha na Čínu, že „to s KĽDR vybaví rýchlo a operatívne“. Vyslovil sa za to, aby Čína vyvinula tlak na KĽDR, aby sa vzdala pokračovania vo svojom jadrovom programe. Trump vyhlásil, že Čína plne kontroluje KĽDR, preto by práve Peking mal riešiť tento problém. Podľa senátora za štát Florida Marca Rubia, ktorý je v rebríčku popularity republikánskych kandidátov na treťom mieste, USA by mohli raketu KĽDR zostreliť vo vzduchu. Ide podľa neho o štandardnú procedúru, ak sú v dôsledku vypustenia nepriateľskej rakety ohrozené USA alebo ich spojenci.

Guvernér štátu Ohio John Kasic, ktorý je považovaný za outsidera v predvolebnom boji, poznamenal, že Washington by mal vyvíjať na Pchjongjang väčší tlak. Vyslovil sa tiež za to, aby svetové spoločenstvo uvalilo na KĽDR také isté sankcie ako svojho času na Irán. Táto debata republikánskych kandidátov bola ôsma v poradí. Bola to pre nich posledná možnosť predstaviť sa v diskusii pred dôležitou etapou predvolebnej kampane, ktorou bude 9. februára volebné zhromaždenie (caucus) v štáte New Hampshire.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJeb BushKim Čong-unPan Ki-munTed Cruz