KĽDR vypálila raketu dlhého doletu, rozkaz vydal Kim Čong-un

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: SITA/AP

SOUL 7. februára (WebNoviny.sk) – Pchjongjang v nedeľu oznámil, že úspešne vypustil družicu na pozorovanie Zeme. Predchádzal tomu úspech s vypustením rakety dlhého doletu, ktorá družicu vyniesla na obežnú dráhu.

Informovala o tom severokórejská televízia, podľa ktorej KĽDR vynesie do vesmíru aj ďalšie svoje družice. Hlásateľ, ktorý tento mimoriadny oznam v severokórejskej televízii prečítal, súčasne spresnil, že rozkaz na vypálenie rakety vydal vodca KĽDR Kim Čong-un.

Fakt, že vypustenie severokórejskej rakety a družice bolo „pravdepodobne“ úspešné, priznal pre televíziu ABC aj nemenovaný zdroj americkej vlády. Podľa neho sa tretí stupeň rakety „podľa všetkého“ dostal do kozmického priestoru. Dodal, že vzhľadom na trajektóriu rakety „za žiadnych okolností“ nie je možné, aby úlomky z nej ohrozili USA alebo ich spojencov.

Televízia ABC poznamenala, že úspešné vypustenie rakety do vesmíru vyvoláva veľké znepokojenie americkej vlády, ktorá sa domnieva, že zo strany Pchjongjangu ide o zastierací manéver pre skúšky medzikontinentálnej balistickej rakety.

Raketa bola podľa japonskej televízie NHK vypustená okolo 01.30 h SEČ. Jej dráha smerovala ponad juhojaponský ostrov Okinawa. NHK s odvolaním sa na juhokórejskú agentúru Jonhap uviedla, že oddelenie prvého stupňa rakety bolo úspešné. Jeho zvyšky dopadli v blízkosti západného pobrežia Južnej Kórey.

Raketa
Foto: Minoru Iwasaki/Kyodo News via AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-un