Schlesinger už nespolupracuje so SaS, názorovo sa nezhodli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Romana Schlesinger
Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka bude Romana Schlesinger (na fotografii) pre stranu prínosom. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Ľudskoprávna aktivistka Romana Schlesinger, ktorá na jeseň minulého roku prejavila záujem vstúpiť do strany Sloboda a Solidarita (SaS), sa nakoniec rozhodla s ňou nespolupracovať.

Ako uviedla pre agentúru SITA, dôvodom sú rôzne názorové odlišnosti. Schlesinger vyjadrila svoj názor na nevstúpenie do strany tento týždeň i na sociálnej sieti, týkal sa okrem iného názoru SaS na utečencov.

Sulíkove radikálne riešenia s utečencami ju zaskočili

„V prvom rade ma zaskočila jednoznačnosť riešení Richarda Sulíka, ktoré sú radikálne a nereflektujú skutočný proces prijímania migrantov na území Európskej únie. Únia a jej jednotlivé štáty vynaložili nemalé finančné prostriedky na to, aby zriadili a systematicky ošetrili otázku prijímania migrantov, vybudovania sietí, ľudských zdrojov, záchytných táborov či procesov,“ informovala. To, že na Slovensku nemáme zatiaľ masovú skúsenosť, podľa nej neznamená, že utečenecké tábory tu už roky nefungujú, práve naopak.

„Absolútne ma zarazilo, že Sulík chce vynakladať nové zdroje na prenájom akejsi pôdy niekde v Afrike. A to hlavne keď sa bavíme o utečencoch z území, ktorí momentálne zažívajú podobnú genocídu, akú zažívali Židia počas druhej svetovej vojny,“ vysvetlila Schlesinger.

Jedným zo štyroch navrhovaných riešení predsedu SaS Richarda Sulíka je totiž zriadenie exteritoriálneho tábora na území napríklad severnej Afriky financovaného z Európskej únie, kde budú sedieť sudcovia z krajín únie a budú posudzovať žiadosti o azyl.

SaS praje Schlesinger veľa šťastia

„Predseda strany si asi nenaštudoval, že len zlomok migrantov sa nakoniec naozaj ocitne v EÚ a že väčšina z nich hľadá zázemie v táboroch v Libanone a Turecku,“ uviedla pre agentúru SITA s tým, že jeho riešenia sú jednak nerozmysleným plytvaním z pohľadu ekonomického a z pohľadu ľudského stratou humanistických ideí, na ktorých bola Európska únia vybudovaná.

Na jej názor na sociálnej sieti reagovala i strana Sloboda a Solidarita. „V súvislosti s výrokmi Romany Schlesinger opakujeme, že podľa nás nie je prijímanie utečencov funkčným riešením. Mrzí nás, že Romana tento názor nezdieľa,“ píše sa v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla jej hovorkyňa Katarína Svrčeková. Nezdieľanie názoru je však podľa SaS dôkazom toho, že rozídenie ciest bolo správne rozhodnutie. „Želáme jej veľa šťastia do budúcnosti,“ uviedla strana.

Aktivistka sa pre nevstúpenie do SaS rozhodla v máji. Jedným z dôvodov je podľa nej i vyjadrenie predsedu strany Richarda Sulíka v júnovom rozhovore pre portál Aktuality.sk. „Sulík je ochotný vzdať sa v programe svojej strany registrovaných partnerstiev v prípade, ak vstúpi do predvolebnej koalície s OĽaNO a hnutím NOVA, čo ma veľmi zarazilo,“ poznamenala na záver.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína SvrčekováRomana Schlesinger
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita