Sankčný balík voči Rusku je podľa Hegera bezprecedentný. Nie je si však istý, či Putina zastaví

VLÁDA: Rokovanie 147. schôdze Bezpečnostnej rady
Predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 25. februára 2022, 12:35

Európski lídri prijali bezprecedentný balík sankčných opatrení, ktoré pocítia ľudia blízki ruskému politickému režimu. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej konferencii po rokovaní Vlády SR.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Sankcie budú mať veľký dopad na ruskú ekonomiku a Moskva bude čeliť razantnej odozve. Konkrétny návrh sankčného balíka má byť schválený v piatok na rade ministrov Európskej únie. Aktuálne však premiér nevie s istotou povedať, či tieto sankcie Vladimira Putina zastavia.

Momentálne podľa premiéra prebieha na úrovni Európskej únie aj diskusia o zavedení sankcií proti Bielorusku.

Musíme zmeniť život Rusom

„Pôjdeme po bankách a štátnych podnikoch. Po ľuďoch, ktorí sú súčasťou politického režimu, po bohatých oligarchoch. Sankcie zasiahnu 70 percent ruských bánk, čo skomplikuje Rusom možnosť odkladať si peniaze na zahraničných účtoch. Zakáže sa aj vývoz špeciálnych technológií z EÚ do Ruska, ktoré sú potrebné na modernizáciu rafinérií. Tak, ako Rusko zmenilo život miliónom Ukrajincov, tak musíme aj my zmeniť život Rusom,“ vyhlásil premiér.

Sankcie by mali platnosť nadobudnúť čo najskôr. Doplnil, že ďalšie sankcie sa uplatnia aj smerom k Bielorusku, keďže aj z jeho územia boli podnikané útoky na Ukrajinu. Jednohlasná zhoda bola aj na poskytnutí pomoci Ukrajine. A to nielen vo forme humanitárnej, ale aj vo forme silnej politickej podpory.

„Medzi európskymi lídrami je zhoda, že Ukrajine musíme pomôcť. Humanitárne, politicky,“ dodal.

Silná atmosféra jednoty

Heger povedal, že k mimoriadnemu samitu, ktorý sa konal za mimoriadne prísnych opatrení za zatvorenými dverami, sa pripojil aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

„Prezident mal veľmi silný a emotívny príhovor. Počuli sme ale aj silné odhodlanie brániť Ukrajinu do poslednej minúty,“ zdôraznil. Celý samit sa podľa neho niesol v „silnej atmosfére jednoty“.

„Bezprecedentná agresia Ruska zjednotila EÚ tak, ako nič predtým,“ dodal. Niektorí lídri EÚ prirovnávali agresiu Ruska k inváziám Sovietskeho zväzu do Maďarska či Československa.

Masívne a tvrdé následky sankcií

Lídri EÚ sa na včerajšom mimoriadnom samite lídrov Európskej únie (EÚ) zhodli, že Rusko nesie plnú zodpovednosť za akt agresie voči Ukrajine a aj za straty na životoch, ktoré agresia Ruska na Ukrajine spôsobí. Zavedené sankcie budú mať podľa predstaviteľov európskej dvadsaťsedmičky masívne a tvrdé následky na režim v Moskve.

Predstavitelia EÚ sa však zatiaľ nedohodli na vylúčení Ruskej federácie z medzinárodného platobného systému SWIFT.

Sankcie sa dotknú rôznych oblastí

Sankcie by teda mali Rusko zasiahnuť v oblasti medzinárodného podnikania, ruských bánk a Ruskom vlastnených podnikov. Ruské banky tak budú mať problém obstarávať si hotovosť na medzinárodných trhoch. Spôsobí to aj zvýšenie inflácie v Ruskej federácii.

Sankcie sa dotknú aj ruských elít, ktorým budú zmrazené aktíva. Rovnako vybraní predstavitelia režimu v Rusku stratia prístup k vízam, ktoré by im umožnili cestovať do EÚ.

Tiež by mala postihnúť spoločnosti podnikajúce v leteckom priemysle, keďže ruské letecké spoločnosti používajú západnú techniku, a sú na kontakt so západnými leteckými spoločnosťami odkázané.

Nemalú škodu by mali spôsobiť aj sankcie v oblasti energetiky, ktorá je dôležitým zdrojom financií pre Moskvu. Rusku sa skomplikujú možnosti na export energetických surovín a obmedzí sa aj prístup Moskvy k technológiám, ktoré sú na ťažbu ropy a plynu. Lídri EÚ chcú ešte v marci otvoriť aj otázku energetickej nezávislosti od Ruska.

Vláda rozhodne o pomoci pre Ukrajinu

V piatok mimoriadne zasadala aj vláda, ktorá mala rozhodovať o schválení mimoriadnej humanitárnej pomoci pre Ukrajinu. Heger zdôraznil, že pomoc by mala byť koordinovaná a že EÚ by nemalo mať problém vedieť ju poskytnúť v dostatočnom množstve.

Premiér zároveň zopakoval, aby sa Slováci správali k ľuďom utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny ľudsky. Slováci sa podľa jeho slov nemajú čoho obávať, keďže Slovenská republika je súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO).

V otázke migrácie ľudí z Ukrajiny sú členské štátny Európskej únie ochotné Slovensku pomôcť.

„Členské štáty sú nám ochotné výrazne pomôcť, takže tá koordinácia prebieha na rezortoch vnútra, je intenzívna a budeme tam navážať potrebné kapacity, budeme otvárať kapacity,“ skonštatoval premiér s tým, že vlastné kapacity má aj Slovensko, no v rámci mobilizácie je možné osloviť komerčné a súkromné zariadenia, prípadne by sa migranti presúvali ostatných do členských štátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska únia