Ruský útok na divadlo v Mariupoľe bol smrteľnejší, ako sa odhadovalo a obetí je oveľa viac

Ukrajina, Rusko, vojna, invázia,
Vnútorné priestory zbombardovaného divadla v Mariupole. Foto: archívne, SITA/AP.

Ruský útok na mariupoľské divadlo z polovice marca bol v skutočnosti oveľa smrteľnejší, ako sa pôvodne odhadovalo.

Zahynuli stovky ľudí

Vyšetrovanie agentúry AP našlo dôkazy, že v budove po ruskom bombardovaní zahynulo takmer 600 ľudí. Toto číslo je takmer dvojnásobok dosiaľ uvádzaného počtu obetí, pričom mnohí preživší uvádzajú ešte vyšší počet mŕtvych.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajinská vláda na začiatku odhadla, že v divadle zomrelo asi 300 ľudí, a následne začala vyšetrovanie vojnových zločinov. Vyšetrovanie AP tiež vyvracia ruské tvrdenia, že divadlo zbombardovali ukrajinské sily alebo slúžilo ako ukrajinská vojenská základňa.

Najväčší protiletecký kryt v meste

Nikto zo svedkov nevidel ukrajinských vojakov operujúcich vo vnútri budovy, ani nikto nepochyboval o tom, že divadlo bolo zničené pri presne namierenom ruskom vzdušnom útoku na divadlo, o ktorom všetci vedeli, že je to najväčší protiletecký kryt v meste.

Mariupoľ sa stal symbolom devastácie spôsobenej ruskými silami a odporu Ukrajiny. Osud mesta momentálne „visí na vlásku“ a úrady tvrdia, že počas ruského obliehania zahynulo zhruba 20-tisíc civilistov. Keďže Mariupoľ je odrezaný od sveta, mnohí sa obávajú, že bombardovanie divadla môže predznamenávať ďalšie vojnové zločiny, ktoré ešte neboli odhalené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom