Rada Európy vylúčila Rusko, Lavrov sa obul do Európskej únie a NATO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, Rusko, sankcie, konflikt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 16. marca 16:36

Rada Európy v stredu vylúčila Rusko zo svojich radov pre jeho inváziu a vojnu na Ukrajine. O bezprecedentnom kroku rozhodol jej Výbor ministrov, ktorý v stanovisku uviedol, že „od dnes (streda 16. marca, pozn. red.), po 26 rokoch členstva, Ruská federácia prestáva byť členom Rady Európy“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v stredu trval na tom, že by jeho krajina z organizácie aj tak odišla. V rozhovore pre vysielateľa RBK obvinil členské štáty NATO a Európskej únie, že „zneužívajú svoju väčšinu v rade, ktorú napokon premenili na nástroj protiruskej politiky“. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba krok okamžite privítal a na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že „pre Rusko nie je miesto v európskych orgánoch, pretože vedie barbarskú agresívnu vojnu proti Ukrajine a pácha viacero vojnových zločinov“.

Rozhodnutie najvýznamnejšieho ľudskoprávneho orgánu na kontinente nasleduje po týždňoch ostrého odsúdenia ruského počínania na Ukrajine. Už skôr počas týždňa Parlamentné zhromaždenie Rady Európy iniciovalo proces vylúčenia a jednomyseľne podporilo tento krok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyRada Európy