Macron volá po zvýšení vojenskej pomoci Ukrajine, ale nechce aby bolo Rusko rozdrvené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Macron, summit
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce porážku Ruska na Ukrajine, ale nechce, aby bolo „rozdrvené“. Vyjadril sa tak v rozhovore s francúzskymi médiami pri príležitosti Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorým tiež povedal, že západné krajiny by mali zvýšiť vojenskú pomoc Ukrajine a že sú pripravené na dlhotrvajúcu vojnu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Chcem, aby bolo Rusko na Ukrajine porazené, a chcem, aby bola Ukrajina schopná obrániť svoju pozíciu,“ vyjadril sa Macron. Následne však skritizoval tých, ktorí podľa jeho slov chcú rozšíriť vojnu aj do Ruska, aby ho „rozdrvili“.

Nemyslím si, ako to niektorí ľudia myslia, že sa musíme zamerať na úplnú porážku Ruska a zaútočiť na Rusko na jeho vlastnej pôde,“ povedal prezident novinám Le Journal du Dimanche. „Títo pozorovatelia chcú predovšetkým rozdrviť Rusko. To nikdy nebol postoj Francúzska a nikdy to nebude náš postoj,“ dodal.

Macron rečnil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorej dominuje vojna na Ukrajine, v piatok, pričom zdôraznil, že teraz nie je čas na dialóg s Moskvou. Konečným cieľom sú však podľa neho mierové rokovania. BBC pripomína, že rokovania s Moskvou sú zatiaľ podľa ukrajinských lídrov vzdialené.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel Macron