Rusko chce využiť Moldavsko tak ako Bielorusko. Prezidentka Maia Sandu tvrdí, že na to majú dôkazy

Maia Sandu
Moldavská prezidentka Maia Sandu. Foto: archívne, SITA/AP.

Moldavská prezidentka Maia Sandu tvrdí, že Rusko chce použiť jej krajinu proti Ukrajine rovnakým spôsobom, akým Kremeľ využíva Bielorusko. Referuje o tom web newsmaker.md.

O podvratných akciách majú dôkazy

Sandu tvrdí, že Rusko sa snaží podkopať a zvrhnúť vládu v Kišiňove, pričom zdôraznila, že moldavské úrady majú dôkazy o takýchto podvratných akciách. „Je jasné, že Rusko sa snaží nastoliť proruskú vládu v Kišiňove s cieľom použiť Moldavsko proti Ukrajine, ako sa to deje napríklad v prípade Bieloruska,“ povedala prezidentka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Pripomenula tiež nedávne vyhlásenie ruského vodcu Vladimira Putina o zámere rozmiestniť na území Bieloruska taktické jadrové zbrane.

Sandu chce sankcie na oligarchov

Presne to chce Rusko urobiť v prípade Moldavska. Dnes však v Moldavsku existuje nezávislá vláda, volená jeho občanmi, ktorá pracuje v prospech občanov a Moldavska, takže ju nemožno využiť spôsobom, akým by sa využívalo proruské vedenie,“ povedala Sandu.

Moldavsko už skôr vyzvalo Európsku úniu, aby uvalila sankcie na oligarchov, ktorí podľa Sandu spolupracujú s Ruskom pri podnecovaní násilia a zvrhnutí vlády. Výzvu Kišiňova následne podporili viacerí ministri zahraničných vecí krajín EÚ, najmä z Francúzska a Estónska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maia SanduVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Európska únia