Ruská invázia podľa Guterresa spustila najmasívnejšie porušovanie ľudských práv súčasnosti, aj smrť a vysídľovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antonio Guterres , Rada OSN pre ľudské práva
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Foto: SITA/AP (Salvatore Di Nolfi)

Ruská invázia na Ukrajinu spustila najmasívnejšie porušovanie ľudských práv súčasnosti. V pondelok to vyhlásil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres s tým, že spustila „rozsiahlu smrť, ničenie a vysídľovanie“.

Zneužívanie mužov, žien a dievčat

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva podľa jeho slov zdokumentoval desiatky prípadov sexuálneho násilia voči mužom, ženám a dievčatám súvisiacich s vojnou na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Guterres rečnil na stretnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve pri príležitosti 75. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Vyzval pritom medzinárodné vlády, aby rešpektovali a oživili deklaráciu, ktorá je podľa neho často zneužívaná.

Rusi poprušujú humanitárne právo

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch v januári uviedla, že ruské vojnové zločiny a porušovanie ľudských práv počas vojny na Ukrajine vytvárajú „litániu porušovania medzinárodného humanitárneho práva“.

Antonio Guterres , Rada OSN pre ľudské práva
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres adresuje svoje vyhlásenie počas otvorenia na 52. zasadnutí Rady pre ľudské práva v európskom sídle Organizácie Spojených národov v Ženeve vo Švajčiarsku v pondelok 27. februára 2023. Foto: SITA/AP (Salvatore Di Nolfi)

Vo svojej výročnej správe poukázala na to, že dôkazy vojnových zločinov v Buči pri Kyjeve boli súčasťou vzoru, ktorý sa „opakoval nespočetne veľakrát“.

Organizácia tiež zdôraznila bombardovanie divadla v Mariupoli, ktoré sa stalo napriek tomu, že veľký nápis hovoril o tom, že sa tam ukrývajú deti, aj na ďalšie ostreľovanie nevojenských cieľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie Human Rights WatchOrganizácia Spojených národov (OSN)