Rusi opäť útočia na oceliareň Azovstaľ v Mariupole, v závode sa stále nachádzajú aj civilisti

Vojna na Ukrajine, Azovstaľ
Ľudia sa za pomoci vojakov snažia dostať cez trosky v zničenej oceliarni Azovstaľ v meste Mariupoľ. Reprofoto: Pluk Azov/AP

Ruské sily začali v utorok opäť útočiť na mariupoľskú oceliareň Azovstaľ. Učinili tak približne dva týždne po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin nariadil svojej armáde, aby na komplex neútočila, ale radšej ho zablokovala.

Zástupca veliteľa bataliónu Azov Svjatoslav Palamar, ktorý pomáha brániť poslednú baštu ukrajinského odporu v strategickom prístavnom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora, pre agentúru AP potvrdil, že oceliareň opäť čelí ruským útokom. „Je to pravda,“ poznamenal.

Snažia sa o evakuáciu

Mariupoľský policajný predstaviteľ Mychajlo Veršinin pre ukrajinskú televíziu povedal, že ruská armáda „začala útočiť na oceliareň na niekoľkých miestach“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Tieto správy prichádzajú uprostred snáh Organizácie Spojených národov a Medzinárodného výboru Červeného kríža o evakuáciu civilistov z oceliarne, v ktorej sa ukrývajú zhruba dva mesiace. V závode podľa ukrajinských ozbrojených síl stále zostáva 200 civilistov vrátane dvoch detí.

Potrebujú ešte niekoľko dní

Ukrajinská vicepremiérka a ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková v utorok novinárom povedala, že z Azovstaľu odviezli asi 150 civilistov a niekoľko stoviek naďalej zostáva v závode.

„Potrebujeme ešte niekoľko dní, aby sme v tejto operácii pokračovali,“ povedala Vereščuková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iryna VereščukováMychajlo VeršininSvjatoslav Palamar