Rekreačné poukazy zvýšia niektorým firmám výdavky, zlé nastavenie môže mať daňové dopady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Turisti v blízkosti sedačkovej lanovky pod Soliskom, Vysoké Tatry. Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Spoločnosti a organizácie s 50 a viac zamestnancami budú mať v súvislosti s poskytovaním rekreačných príspevkov zvýšené výdavky.

Povinnosť týchto zamestnávateľov uhrádzať príspevky na domácu rekreáciu zamestnancom s pracovným pomerom trvajúcim minimálne 24 mesiacov zaviedla novela zákona o podpore cestovného ruchu, resp. súvisiace zmeny v Zákonníku práce s účinnosťou 1. januára 2019.

Odlišné nároky u zamestnancov

Príspevok môže byť v podobe rekreačných poukazov alebo preplatenia oprávnených výdavkov inou formou po dohode so zamestnancom. Zamestnanec však musí o príspevok na rekreáciu požiadať.

„Dôležitou informáciou pre zamestnávateľov je, že nie každý zamestnanec má automaticky rovnaký nárok na príspevok na rekreáciu. Nároky sa líšia napríklad u zamestnancov, ktorí pracujú na tzv. kratší pracovný čas,“ informoval advokát spoločnosti Deloitte Legal Róbert Minachin.

„Takýto zamestnanec má nárok iba na pomernú časť sumy príspevku na rekreáciu zodpovedajúcu dohodnutému kratšiemu pracovnému času,“ uviedol.

Oslobodenie od daňovej povinnosti

Každý zamestnanec, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na určený týždenný pracovný čas, má nárok na preplatenie 55 % z oprávnených výdavkov 500 eur na rekreáciu, maximálne však na 275 eur za rok. Napríklad, ak za rekreáciu uhradí 500 eur a viac, zamestnávateľ mu zaplatí najviac 275 eur.

V prípade, ak zamestnanec za rekreáciu zaplatí len 300 eur, bude mať nárok na preplatenie iba 55 % z tejto sumy, teda 165 eur. Rekreačný príspevok je oslobodený od daňovej povinnosti zamestnávateľov.

Dodatočná administratívna záťaž pre zamestnávateľov

Zamestnávatelia by podľa spoločnosti Deloitte mali okrem výdavkov myslieť aj na to, ako budú mať všetky súvisiace povinnosti zabezpečené vo svojich interných systémoch.

„Firmy si budú musieť určiť, ako môže zamestnanec o príspevok na rekreáciu požiadať. Táto, ale aj ostatné na prvý pohľad jednoduché povinnosti, môžu v praxi spôsobiť dodatočnú administratívnu záťaž pre zamestnávateľov,“ upozornil Minachin.

„Zlé nastavenie môže mať tiež daňové dopady. Tu treba tiež zdôrazniť, že zamestnanci sú oprávnení požiadať o príspevok na rekreáciu už od 1. januára 2019,“ dodal advokát Deloitte Legal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať