Rakúsku vládu po Stracheho škandále opustili všetci ministri za FPÖ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sebastian Kurz, Heinz Christian Strache
Heinz Christian Strache (vpravo) s rakúskom kancelárom Sebastianom Kurzom. Foto: archívne, SITA/AP.

VIEDEŇ 21. mája (WebNoviny.sk) – Rakúsku vládu opustili všetci ministri krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Stalo sa tak po tom, čo rakúsky kancelár Sebastian Kurz požiadal prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby odvolal z jeho kabinetu ministra vnútra Herberta Kickla, ďalšieho prominentného člena FPÖ.

Vo funkcii skončil aj Strache

Predtým už v súvislosti s aktuálnym škandálom oznámil svoj odchod z postu vicekancelára aj z pozície predsedu FPÖ Heinz-Christian Strache.

„Nenecháme nikoho vonku v daždi,“ uviedol v súvislosti s rezignáciou ministrov dočasný stranícky šéf FPÖ Norbert Hofer.

Uvoľnené pozície obsadia nestraníci

Uvoľnené vládne pozície budú až do predčasných volieb zastávať nestraníci. Predčasné parlamentné voľby by sa podľa všetkého mali konať na začiatku septembra, ich termín však zatiaľ nebol stanovený. Opozičné strany plánujú v najbližších dňoch zvolať hlasovanie o vyslovení nedôvery Kurzovej vláde.

Strana FPÖ sa otriasa vo svojich základoch po tom, čo nemecké médiá zverejnili video z rozhovoru na španielskom ostrove Ibiza z roku 2017, v ktorom Heinz-Christian Strache ponúka budúce kontrakty výmenou za financovanie a mediálnu podporu jeho strany istej rusky hovoriacej žene, o ktorej si myslí, že je sprostredkovateľkou bohatých ruských biznismenov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Heinz Christian StracheSebastian Kurz
Firmy a inštitúcie FPÖ Slobodná strana Rakúska