Kancelár Kurz po škandáloznom videu posiela z vlády preč aj Kickla a celú FPÖ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sebastian Kurz
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: archívne, SITA/AP.

VIEDEŇ 20. mája (WebNoviny.sk) – Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok požiadal prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby odvolal z jeho kabinetu aj ministra vnútra Herberta Kickla, ďalšieho prominentného člena koaličnej krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Video z ostrova Ibiza

Strana sa otriasa vo svojich základoch po tom, čo nemecké médiá zverejnili video z rozhovoru na španielskom ostrove Ibiza z roku 2017.

Doterajší šéf FPÖ a vicekancelár Heinz-Christian Strache v ňom ponúka budúce kontrakty výmenou za financovanie jeho strany istej rusky hovoriacej žene, o ktorej si myslí, že je sprostredkovateľkou bohatých ruských biznismenov.

Vládu opustí celá FPÖ

Strache už oznámil svoj odchod z postu vicekancelára aj z pozície predsedu FPÖ, podľa kancelára Kurza je však nutné aj to, aby zo svojej funkcie odišiel aj Kickl, pretože iba tak môže byť podľa neho zaistená totálna transparentnosť vyšetrovania tohto prípadu.

Kurz ďalej tiež očakáva, že vládu opustí kompletne celá FPÖ, tak ako to už avizovala. Uvoľnené vládne pozície budú až do predčasných volieb zastávať nestraníci, oznámil v pondelok Kurz. Predčasné parlamentné voľby by sa podľa všetkého mali konať na začiatku septembra, ich termín však zatiaľ nebol stanovený.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sebastian Kurz
Firmy a inštitúcie FPÖ Slobodná strana Rakúska