Rada začala správne konanie voči RTVS za odvysielanie snemu Smer-SD počas minuloročného 17. novembra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Foto: ilustračné, SITA/Tomas Halasz.

Rada pre mediálne služby (RpMS) začala správne konanie voči vysielateľovi programovej služby RTVS 24. Dôvodom je odvysielanie Slávnostného snemu strany Smer – sociálna demokracia počas 17. novembra 2022.

Podľa Rady mohlo dôjsť k nezaisteniu objektívnosti a nestrannosti publicistického programu, a tiež k porušeniu zákazu vysielania politickej reklamy. O tomto rozhodnutí informovala Rada v tlačovej správe.

Riešili aj Dedoles kampaň

Za neopodstatnené uznala podnety na kampaň spoločnosti Dedoles. Sťažovatelia považovali za nevhodné reklamné spoty z kampane „Nevyprdnite sa na…“. Prekážal im použitý expresívny výraz.

Celkovo v trinástich prípadoch Rada podnet uzavrela ako neopodstatnený, prípadne ho z rozličných dôvodov odložila, alebo postúpila vzhľadom na vecnú príslušnosť.

Správne konanie voči WAU a M2Tech

Rada tiež uviedla, že správne konanie začali aj voči vysielateľovi programovej služby WAU, a to z dôvodu, že počas minuloročného novembra, a tiež na začiatku decembra, odvysielal po dve epizódy programov Walker, Texas Ranger a To je vražda, napísala s českým dabingom.

Ďalšie správne konanie bolo začaté voči spoločnosti M2Tech, s.r.o., a to z dôvodu, že mohol prevádzkovať retransmisiu bez toho, aby ju zaregistroval.

Sankcia pre Rádio Frontinus

Sankciu v podobe upozornenia na porušenie zákona uložila RpMS vysielateľovi programovej služby Rádio Frontinus. Išlo o program Debata na telefón, ktorý bol odvysielaný 12. júna 2022.

Program podľa Rady obsahoval jednostranné názory i kritické vyjadrenia podpredsedu Ľudovej strany Naše Slovensko a poslanca parlamentu Mareka Kotlebu, ale aj niektorých poslucháčov. Išlo o témy, ktoré sa týkali fašizmu, vojnového konfliktu na Ukrajine, a tiež ukrajinských utečencov a ich správania aj kupovania hlasov v parlamentných voľbách. Rovnako sa vyjadrenia dotýkali aj otázok o činnosti konkrétnych členov Vlády SR a politických predstaviteľov, a tiež mimovládnych organizácií, pozdravu „Na stráž!“ i ďalších otázok. Podľa RpMS došlo k nezaisteniu objektívnosti a nestrannosti publicistického programu, a to vzhľadom na chýbajúcu názorovú oponentúru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Rada pre mediálne služby